3 yıl önce
3 yıl önce

30 Mayıs 2021 Uzlaştırmacı Sınavı Soruları ve Cevapları Ne Zaman Yayımlanacak?

Anadolu Üniversitesi tarafından tüm Türkiye genelinde gerçekleştirilen sınavlardan bir tanesi de 2021 uzlaştırmacı sınavı oldu. Bu kapsamda adayların en çok merak ettiği konu olan Anadolu Üniversitesi 2021 uzlaştırmacı sınavı soruları yayımlanacak mı? Yayımlanacaksa sorular ve cevap anahtarı ne zaman yayımlanacak.

30 Mayıs uzlaştırmacı sınav soruları ve cevapları yayımlanacak mı?

Sınav tüm Türkiye genelinde ilk kez 11 Mart 2018 yılında yapılmıştı. Adalet Bakanlığı Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı tarafından başvuruları alınmasının ardından Anadolu Üniversitesi tarafından da yazılı bir test sınavı yapıldı. Daha öncesinde ise Üniversitelerde ve yetkili eğitim kurumlarında eğitim sertifikalar alındı. Tüm aşamaları geçen 4 Bin aday Adliyelerde görev almaya başlayacak.

Daha detaylı bilgi almak için Uzlaştırmacılık hakkında her şey yazımızı inceleyebilirsiniz.

Uzlaştırmacı Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Üniversite tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre sınav soruları, uygulama ve sınav evrakı ile ilgili erişim talebi girişleri aktif edildi. 2 Haziran tarihi 23:59’a kadar aday işlemleri sistemi üzerinden de itirazlar tamamlandı. Kovid 19 virüsü nedeniyle temaslı olanlar için sınava giremeyenlere ücret iadeleri aktif edilecek. Daha önce ödedikleri ücretler iade edilecek. Sınav soruları yayımlanmayacak. Cevap anahtarı ve doğru cevapları merak eden adaylar için gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Sınav sonuçları ise yaklaşık 3 hafta içerisinde açıklanmasını beklemekteyiz.

Sınavdan başarılı olmak için 100 puan üzerinden en az 70 ve üzeri puan almış olmak gerekmektedir. Başarı sıralamasına göre en yüksek adaydan aşağıya doğru bir aday sıralaması yapılacaktır. Uzlaştırmacı adayları üniversiteler tarafından ve yetkili kurumlar tarafından aldıkları sertifikaların ardından bu sınavdan da başarılı olmaları gerekiyor. Daha sonraki aşamada Türkiye genelindeki adliyelere başvuru yapmak olacak. Daha önceki yıllarda herhangi bir kota sınırlaması yoktu. Fakat 2021 yılında belirli sayıda uzlaştırmacı alımı yapılacak. Bu yüzden sınavdan en yüksek olan adayın görev almaları daha öncelikli olacak.

Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı yaptığı son duyuruda sınav sonuçlarının alternatifcozumlar.adalet.gov.tr resmi internet siteleri üzerinden yayımlanacağını açıkladı. Adaylara sınav sonuçları T.C. kimlik sorgulaması ile öğrenebilecekleri ifade edildi. Adalet Bakanlığı resmi internet sitelerini ve AÇDB resmi internet sitesindeki duyurular tebliğ niteliği taşıyacak.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google