3 yıl önce
3 yıl önce

2021 Haziran Typ İlanları Ne Zaman Açıklanacak? İşte Başvuru Şartları!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın özellikle kamu hastaneleri ile okullarda Haziran ayı toplum yararına programı personel alımı ilanları İŞKUR üzerinden açıklanıyor. Geçici sürede personel istihdam yöntemlerinden bir tanesi olan Haziran typ ilanları ne zaman açıklanacak?

Personel istihdamında İçişleri Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı’nın üçlü protokol yapılmıştı. Bu protokoller kapsamında okulların bakım ve onarım işçisi,  özel güvenlik görevlisi, temizlik görevlisi ve diğer kadrolarının Daimi sürede personel alımı yerine typ kadrolarından görevlendiriliyor. TYP iş arama işlemleri İŞKUR’un e-şube portalından yapılabiliyor. Arama ekranında typ numarası uygulama alanı başvuru başlangıç tarihi başvuru bitiş tarihi başvuru yapılacak. İl ilçe gibi verilen girilmesi ve ara butonuna basılması yeterli oluyor.

TYP Haziran ilanları ne zaman açıklanacak?

Haziran ayında toplum yararına programı kapsamında personel istihdamını beklememekteyiz. Çünkü bilindiği gibi okullar Temmuz ayı itibarıyla kapanacak. 2021-2022 eğitim ve öğretim dönemi Eylül ayından itibaren tekrar açılacak. Bu yüzden yeni ilanların Temmuz ve Ağustos ayları içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor. Daha önce görevlendirilen personellerinde Haziran ayı itibariyle görevleri tamamlanacak. Adaylardan istenecek başvuru şartları şekilde olacak.

Başvuru Şartları Nedir?

Öncelikle Türkiye İş Kurumu e-şube portalına üye olmak gerekmektedir. En az 18 yaşında doldurmuş doldurmuş olmak gerekiyor. Herhangi bir kurumdan mağdur ve emekli aylığı olmuyor almıyor olmak. Açık öğretim lisesi açık lisede hariç olmak üzere örgün bir okulda eğitimini devam etmiyor olmak gerekmektedir.

TYP Başvuruları nasıl yapılacak?

2021 typ başvurusu nasıl yapılır? Öncelikle yukarıdaki sayılan başvuru şartlarına sahip olmak gerekiyor. Daha sonra www.iskur.gov.tr internet sitesine giriş yaptıktan sonra çıkacak ekranda toplum yararına programlar butonuna basmanız gerekiyor. Typ arama işlemleri butondan ara butonuna basmak ve başvuru yapılacak ilanı okuyarak iş arayan giriş yapmak yeterli olacak.

TYP neye göre belirleniyor? başvuru yapan adaylar için kura yapılıyor. Kur’ada ismi çıkan adaylar kurumlarda istihdam ediliyor. Bazı yöntemlerinde yüzde 80 kura, yüzde 20 Liste yöntemi yapılabiliyor.

Annelik Blog

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google