3 yıl önce
3 yıl önce

Doğum Korkusu: Tokofobi Hakkında Her Şey!

Günümüzde birçok kadın evlendikten sonra, eşiyle karar verip çocuk yapmak istemektedir. Öte tarafta ise hatrı sayılır miktarda kadın, doğumdan ve doğum sırasında olacaklardan korkmakta ve hatta bazı durumlarda doğumun düşüncesi bile kadınları yüksek strese sokmaktadır.

Tokofobi Nedir?

Tokofobi, kısaca doğumdan korkmaktır, doğum fobisidir. Terapi sonucu kolaylıkla üstesinden gelebileceğiniz doğum fobisi, teknolojinin ve iletişim araçlarının gelişmesiyle gittikçe yaygınlaşan ve ilişkilerde sorunlar yaratması kaçınılmaz olan, psikolojik bir problemdir. Tokofobik, yani doğum korkusu olan bir kadın doğumdan, doğum esnasında olması muhtemel şeylerden ve hatta dünyaya sağlıksız ya da hayatını daha doğmadan kaybetmiş bir bebek getirme ihtimalinden korkar, bu yüzden de hamile kalma ve doğum yapma fikrine yanaşmaz.

Tokofobi (Doğum Korkusu) Neden Olur?

Birçok fobi gibi tokofobinin altında da çocuklukta tanık olunan bir olay ya da geçmişteki bir travma yatmaktadır. Kardeşini doğuran annesinin sancılı doğum anına tanıklık eden bir kız çocuğu, büyüdüğünde hamilelikten korkacaktır. Geçmişte hamile kalan ancak sağlıklı bir bebek dünyaya getiremeyen bir kadın, bir sonraki doğumundan elbette korkacaktır. Ayrıca günümüzde gerek video paylaşım siteleri, gerekse video paylaşılan diğer sitelerde doğum anına ait videolar izlenebiliyor; o esnada doğum yapan kadının çektiği acı ve sıkıntı da, kadınlarda doğum korkusunun gelişmesine sebep olabiliyor.

Ancak bu korku, hayatı ve ilişkileri etkilemeye başladığında, kontrol altına alınmalıdır.

Tokofobi (Doğum Korkusu) Nasıl Düzelir?

Doğum korkusunu yenmek ve bu psikolojik problemin üstesinden gelmek mümkün. Uzman ve eğitimli kişilerden psikolojik destek alınması ve terapiye gidilmesi, doğum korkusunun giderilmesinin en iyi yolu.

Annelik Blog

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google