6 ay önce
6 ay önce

Sezaryen Doğum Ne Zaman Yapılır?

Aslında bir tercihten çok bir gereklilik olan sezaryen doğum, cerrahi operasyonla anne karnında ve sonrasında rahim duvarında açılan bir boşluktan bebeğin çıkarılması ve ardından rahim duvarının ve karnın tekrar kapatılması şeklinde gerçekleşir. Bu esnada şartlara göre epidural ile lokal anestezi yapılabilir ya da anne genel anesteziyle uyutulabilir.

Sezaryen Doğum Ne Zaman Yapılır?

Sezaryen doğumun bir gereklilik olabileceğinden söz etmiştik. Bu gerekliliğe karar verecek kişi, doktorunuzdur. Çünkü uzmanlar, aşağıdaki problemlerin mevcut olmadığı durumlarda normal doğumu desteklerler. Çünkü normal doğum, en doğal ve en sağlıklı doğum yöntemidir.

Sezaryen doğum, aşağıdaki şartlardan biri ya da birkaçı mevcutsa, doktor tarafından tercih edilir:

  • Bebeğin çıkış pozisyonunun ters olması; bebeğin kafası rahim ağzına dönük olmalı, aksi takdirde normal doğum gerçekleşemez.
  • Bebeğin 9 aydır besin kaynağı ve koruyucu kalkanı olan plasentanın rahim ağzını kapatması, bebeğin çıkışını engelleyecek olması.
  • Kordonun bebeğin çıkış yolunda olması; bu durumda çıkış esnasında problem yaşanma ihtimali yüksek.
  • Bebeğin suyunun önemli ölçüde azalması; bu durum çıkışı zorlaştıracaktır
  • Annenin kalça kemik yapısının normal doğuma uygun olmaması
  • Annede bel fıtığı, kalp problemi ya da tansiyon problemi varlığı; bu durumlarda normal doğum esnasındaki ıkınma gerekliliği problem yaratabilir.
  • Annede doğum yolunda ve genital bölgede virüs, bakteri ya da mantar enfeksiyonu varlığı
  • Tüm şartlar olgunlaşmışken normal doğuma başlamış bebeğin belirlenen sürede rahimden çıkamaması, rahim ağzını geçememesi

Yukarıda gördüğünüz durumların varlığında sezaryen doğum, bir gereklilik haline geliyor ki, doktorunuz da sizi bu yönde yönlendirecek ve gerekli hazırlıkları yaptıracaktır. Her şeyiyle 50-60 dakika kadar süren sezaryen doğum ameliyatı, normal doğumdan korkan kadınlar (bkz: Doğum Korkusu: Tokofobi Hakkında Her Şey!) için bir alternatif olmamalıdır; çünkü neticede cerrahi bir operasyondur.

Paylaşın