3 yıl önce
3 yıl önce

11 Mart 2018 Uzlaştırmacı Sınavı Soruları ve Cevapları Yayınlandımı! Anadolu Üniversitesi

Adalet Bakanlığı Alternatif Çözümler Dairesi Başkanlığı 2021 yılı uzlaştırmacı sınavı için geri sayım başladı. Bilindiği gibi son olarak 11 Mart 2018 yılında uzlaştırmacı sınavı yapıldı. Soruları ve cevapları nasıl öğrenebilirim diye soran pek çok aday bulunmaktadır. Daha önceki sınavı Anadolu Üniversitesi yapmıştır.

Ceza İnfaz sisteminde arabuluculuk ve uzlaştırmacılık işlemlerinin hızla geliştiği ve bu işleri yapmakla görevli olan uzlaştırıcı alımların sayısının da hızla arttığı bir gerçektedir. Üniversiteler ve yetkili eğitim kurumları tarafından açılan sertifika eğitim programlarını tamamlayan adaylar, lisans bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. Lisans bölümlerinde okudukları fakültede yeterli düzeyde hukuk dersi almış olmak gerekmektedir.

Sınav hangi illerde yapılacak?

Daha önceki sınavlar Başkent Ankara, İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasında, Samsun, Kayseri, İzmir, Diyarbakır, Bursa, Antalya Adana ve Van illerinde yapıldı. Sınav süresi nedir? Daha önceki yazılı sınavlar 150 dakika sürdü ve saat 10:00’da sınav başladı.

Başvuru şartları;

 1. T.C. vatandaşı olmak.
 2. Başvuracak avukatların baroya kayıtlı olmaları gerekmektedir.
 3. Tam ehliyetli olmak gerekmektedir.
 4. Kasten işlenmiş suçtan mahkum olmamak,
 5. Daha önce açılan uzlaştırmacı eğitim sertifikasına sahip olmak,
 6. Eğitim şartlarında ise Hukuk mezunu yada hukuk derslerini yeterince almış İİBF, Maliye, İktisat Siyasal Bilimler mezunu olmak gerekmektedir.

Sınavda yanlışlar doğruları götürecek mi? Hayır bu sınavda sadece doğru yapılan sorular esas alınıyor. 100 puan üzerinden en az 70 ve üzeri puana sahip olmak gerekmektedir.

Uzlaştırmacılar ne kadar kazanıyor?

Yeterli başvuru şartlarına sahip olan ve sınavlardan başarılı olan adayların, AÇDB tarafından sicile kayıt olmalarının ardından illerde ağır ceza merkezlerinde görev yapmak üzere kayıt oluyorlar. Bazı görsel basında ayda 30 bin tl kazanç gibi yanlış haberler yapılmaktadır. Bunların doğruluğu yoktur. Uzlaşma sağlanması halinde 400 Tl uzlaşma olmaması halinde 170 tl gibi bir ücret ödenmektedir.

11 Mart 2021 tarihli uzlaştırmacı sınavı soruları indirmek için ne yapmam gerekmektedir?

Anadolu Üniversitesi tarafından yapılan sınavlarda sorular yayımlanmadı. Bu sebeple uzlaştırmacı geçmiş yıl sorularını bulmak mümkün değildir. Pek çok yayın evi tarafından sınava uygun soru bankaları ve konu anlatım kitapları çıkartılmıştır. Dileyen adaylar buralardan temin ederek sınava hazırlanabilirler.

2021 uzlaştırmacı sınavı ne zaman?

Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada 5 bin uzlaştırmacı alınacak. Sınavlar 9 Mayıs 2021 tarihinde yapılacak. 2021 uzlaştırmacı eğitimleri için henüz bir duyuru bulunmaktadır.

Paylaşın

Yorumlar (1 Yorum)

 • Muzaffer Ocak

  16 Mart 2021 - 18:05

  11 mart 2018 yılı çıkmış soruların test kitapçığını ödemeli gonderebilirmisiniz. Adresim (yönetici tarafından engellenmiştir)

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google