3 sene önce
3 sene önce

Kimyasal Gebelik Nedir? Neden Olur?

Hamilelik sürecinin ilk haftalarında meydana gelen düşük için kullanılan tabir olan kimyasal gebelik ya da kimyasal hamilelik, anne olmak isteyen kadınlar için üzücü bir durum olarak öne çıkıyor. Yumurtanın sperm tarafından döllenmesi sonucunda kadınlarda beta HCG (beta HCG nedir?) adı verilen bir hormonun kandaki miktarı artmaya başlar. Kısa süre sonra idrarda da görülmeye başlayan bu hormon, eczanelerde satılan hamilelik testlerinin de çalışma prensibini oluşturur. Bu testler, idrardaki beta HCG’yi tespit ederlerse, pozitif sonuç verirler – yani size hamile olduğunuzu müjdelerler.

Kimyasal gebelik durumunda ise döllenen yumurta rahme iner, beta HCG seviyesi hamilelik tespiti için yeterli düzeydedir ve artmaktadır ancak ultrason muayenesi sonucunda hamilelik kesesi görülmez. Hamilelik kesesi oluşmadığı için de döllenmiş yumurta, adet periyodunun bitiminden yaklaşık 1 hafta sonra meydana gelen kanamayla vücuttan atılır.

Kimyasal Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin ilk birkaç haftasında meydana gelen kimyasal gebelik sürecinde beta HCG hormonunun seviyesi idrarda tespit edilebilir düzeyde olsa da, kadında fizyolojik bir değişime yol açabilecek düzeyde değildir. Bu yüzden birçok kadın, kimyasal gebelik yaşadığının farkına bile varmayabilir.

Hamileliğin ilk haftalarında yapılan hamilelik testinin pozitif çıkması ancak bir hafta sonra tekrarlanan testin negatif sonuç vermesi, kimyasal gebeliği işaret eder. Bir diğer belirti de, pozitif çıkan hamilelik testinden sonra, kanama görülmesidir.

Kimyasal Gebelik Neden Olur?

Kimyasal gebeliğin kesinleşmiş sebepleri olmasa da, döllenen yumurtada kromozom anomalisi varlığının kimyasal gebeliğe sebep olduğu düşünülmektedir. Başarıyla gerçekleşen döllenme sonrasında başlayan hamilelik süreçlerinin %70’inde kimyasal gebelik, diğer adıyla “sessiz düşük” görüldüğü belirtilmektedir. Birçok kadın, döllenmeden sonraki ilk 5 hafta içerisinde meydana gelen bu durumun farkına bile varmıyor, normal döngüsünde adet olduğunu düşünüyor.

Kimyasal gebelik, aslında bir doğal seçilim sürecidir. Kromozom anomalisine sahip döllenmiş yumurta, anne vücudu tarafından tespit edilir, reddedilir ve dışarı atılır. Bunun sonucunda da hamilelik süreci, erken dönemde vücut tarafından sonlandırılır. Fizyolojik bir süreç olan bu ret süreci, doğal seçilimin başarılı işleyişlerinden biridir.

Kimyasal Gebelikten Sonra Ne Zaman Tekrar Hamile Kalınır?

Kimyasal gebelik yaşadıktan 2 hafta sonra tekrar hamile kalma şansınız vardır; kimyasal hamilelik yaşamış olmanız, yeniden hamile kalmanızın önünde bir engel değildir.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google