2 hafta önce
2 hafta önce

Hamileyken Uzak Durulması Gereken 9 Besin Nedir?

Hamilelik haberini alan anne adayların en çok merak ettiği konuların başında bebeği riske atmadan nasıl beslenebilirim? Hamileyken uzak durulması gereken besinler nelerdir? Gerek yiyecek gerek içecekler arasında kaçınılması gerekenleri uzman doktorlar tarafından şu şekilde açıklandı.

Hamileyken dikkat edilmesi gereken besinler neler?

Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı olan Operatör Dr. Meral Sönmezer’in yaptığı açıklamalara göre, hamilelikte annenin ve bebeğin sağlığını korumak için besin açısından bazı dikkat edilmesi gereken uyarılarda bulunuyor. Anne adayları tüketmemesi gereken bası besinler şu şekilde açıklandı;

  1. Az pişmiş yumurta
  2. Asitli içecekler
  3. Bazı bitki çayları
  4. Çiğ ve az pişmiş et ürünleri
  5. Pastörize olmayan süt ve süt ürünleri
  6. Şeker içeren gıdalar
  7. Kafein içeren gıdalar
  8. Paketli meyve suları
  9. Konserve hazır gıdalar

Uzmanlarına açıklamalarına göre işlem geçirmiş olan raf ömrü uzun olması için işlemlerde yüksek oranda katkı maddesi içeriyor. Gıdalardaki yüksek orandaki tuz, yağ şeker gibi katkı maddeleri hamileler için zararlıdır.

Hamilelikte bazı bitkilerin bilinçsiz olarak tüketiminde dikkat edilmesi gereken bir çok detay bulunmaktadır. Bitki çaylarından bazıları rahim kasılmasına neden olmaktadır. Bu durumlar düşük yapılmasına yada erken doğuma neden olabilmektedir. Doktor tavsiyesi ile bitki çaylarının kullanımında onay alınması gerekmektedir.

Kafein hamile olan kişilerin en çok dikkat etmesi gereken gıdalardan bir tanesidir. Aşırı çay, kahve, kola tüketimi bebeğin gelişimine zararlı olmaktadır.

Şeker gıdaları tüketilmesinde yüksek miktarda kullanımlar kilo almaya neden olmaktadır. Aşırı şeker içeren gıdaların kullanılması diyabete neden olabilmektedir.

Doktorların tavsiyelerine göre süt ve süt ürünleri tüketilirken pastörize olduğundan emin olmalısınız. Pastörize olmayan süt ve peynirde listeria enfeksiyonu ve bakteriler olduğu ifade edilmektedir.

Çiğ pişmiş et ve et ürünlerinin kullanılması toksoplazma içerdiği için tehlikeli olmaktadır. Bu da hamile kadınların düşük riskine neden olmaktadır. Hamilelerin tüketilmemesi gereken besinlerin başında az pişmiş yumurta gelmektedir. Az pişmiş, beklemiş, doğru saklanmayan bu ürünlerde  bağırsak enfeksiyonları ve gıda zehirlenmelerine neden olduğu için uzmanlar bu konuda uyarılarda bulunuyor.

Hamileyken vücut temizliği nasıl yapılır?

Annelik Blog

Paylaşın

Gizlilik Politikası  İletişim  Kullanım Şartları

We Google