Hamileyken Hangi Pozisyonda Yatılır? Oturma ve Yatma Tavsiyeleri!

Anne adaylarının hamlileliğini ilk aylarında ve daha sonraki en çok sorularından bir tanesidir. Hamileyken en sağlıklı yatış pozisyonu hangisidir merak edilmektedir. Anne adaylarının hamilelik sürecinde karnının büyümeye başlaması 5. aydan itibaren daha da artar. (25. 30. haftaya kadar)  6. aya kadar istediğiniz pozisyonda yatabilirsiniz.

İlk 3 ayda ve 6. aydan itibaren uyuma pozisyonları;

Kadın doğum hastalıkları uzmanı Operatör dr Banu Çiftçi’nin bu konuda yaptığı bir açıklamaya göre; gerek hamileliğin ilk üç ayında ve ilk zamanlarında hangi yatış pozisyonunda rahatlarsa o şekilde uyumalılar veya yatmalılar. Karnın büyümeye başlamasına kadar sırt üstü yada yan yatmanın bir anne ve çocuk için bir sakıncası olmadığını ifade etti. Önemli olan 6. aydan sonra 27. 28. haftadan sonra yatış pozisyonları önemli olmaya başlıyor.

Gebelikte yatış pozisyonları;

Anne adaylarının 27. 28. haftadan itibaren sırt üstü yatmaları sırttaki damarlarda kan akışını azaltacağından doktorlar tarafından uygun görülmemektedir. Doktorlar daha çok sola yatışı tavsiye etmektedir. Fakat burada önemli olan tam sırt üstü yatmamak gerekmektedir. Gece sırt üstü yatmayı engellemek için yanınıza bir yastık koyarak bunu sağlayabilirsiniz. hamilelikte sağ tarafa yatmak ve sol tarafa yatmak konusunda açıklamalar bu şekildedir.

Hamilelikte bebeğin en sevdiği yatış hangisidir? Bebeklerde yana doğru yattıklarında daha rahat ve en sevdiği durumlardır.

Hamileler yattığı yerden nasıl kalkmalılar?

yattığınız yerden kalkarken önce ayaklarını aşağıya sarkıtınız. Sonra kollarınızla destek alarak rahat bir şekilde yattığınız yerden kalkabilirsiniz. Oturma pozisyonları ile ilgili detayları diğer haberlerimizde aktarmaya devam edeceğiz. Daha fazla bilgiyi sizi takip eden doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google