4 ay önce
4 ay önce

Hamilelikte Diş Tedavisi ve Ağız Sağlığı İlk 3 Ay ve Son 3 Ay Hassas Dönem

Anne adayları kendi sağlığı ve bebeğin sağlığı için hamilelikte diş tedavisine ve ağız sağlığına daha çok dikkat etmelidirler. Bilindiği gibi hamilelikten itibaren yeme alışkanlıklarında da değişimler meydana gelmektedir. Daha fazla sağlıklı beslenme ve dengeli beslenmek isteyen hamilelerin diş eti kanamaları durumunda kaçındıkları fırçalamalar bazı sorunları da beraberinde getirebilir.

Hamilelikte diş çekimi ve tedavileri;

Hamileliğin ilk zamanlarında veya daha önce adayların hazırlık için ihmal etmemeleri gereken bir ve çoğu zaman ihmal edilen diş hekimi kontrolünün pek çok sorunlara önceden müdahale etmekte ve kontrol altında olmasını sağlamaktadır. Diş sorunları arasında bakteri birikimleri, düş çürümeleri, ödem gibi durumlar baş göstermektedir. Bazı durumlarda ise periodontitis gibi diş kayıplarına neden olan durumlar meydana gelebilmektedir.

Hamilelikte ağız ve diş sağlığı için nelere dikkat edilmelidir?

Süt ve süt ürünler, et ve et ürünler, balık, yumurta, yeterli düzeyde alan annelerin diş sağlığı için A, C, D vitaminlerini yeterli düzeyde almış olmaları için önemlidir. Buna göre ağız sağlığı için dengeli beslenme önemlidir. B12 ile C vitamin takviyeleri de dengeli beslenmeleri hamilelik döneminde önemli görülmektedir.

Diş sağlığına dikkat etmemek hangi sonuçlara neden olur?

Ağız ve diş sağlığındaki sorunların diş dokusuna zarar verdiği gibi, kusma, reflü veya ağız asidi oranı artmasına neden olabilmektedir. Fazla asidik dişlerdeki çürümeleri arttırmaktadır.

Hamilelikte diş tedavisi yapılır mı?

Uzmanların açıklamalarına göre hamileyken acil olmayan diş tedavileri doğum sonrasında yapılması tavsiye edilmektedir. Diğer yandan ilk üç ayı ile son üç ayı hassas dönemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Mutlaka yapılması gerekiyorsa en uygun dönemlerin 4. 5. ve 6. ayları kapsayan dönemler olabilmektedir. Bu konuda mutlaka kadın doğum doktorlarından tavsiye alınmalıdır.

Hamilelikte diş iltihabına ne iyi gelir? diş fırçalamak zararlı mıdır, diş çekimi için öneriler, ve hamilelikte diş eti şişmesi gibi konulardaki düşüncelerini yorum olarak paylaşabilir. Aşağıdaki kategoriden bu konularda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hamilelik dönemi

Annelik Blog

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google