4 yıl önce
4 yıl önce

Hamilelikte Çatı Muayenesi Ne İçin Yapılır?

Hamilelik, her anne adayının, kendisine daha fazla ve özenle bakmasını gerektirecek, oldukça hassasiyet taşıyan bir süreçtir. Hamilelik süreci, içerisinde çok fazla sayıda doktor ziyaretini barındırır. Doktor, birçok muayene ile bebeğin ve annenin sağlık durumunu takip ederken, pelvik muayeneyi de doğum öncesinde mutlaka gerçekleştirecektir.

Çatı Muayenesi Neden Yapılır?

Çatı muayenesinin incelenmesinin temel amacı, pelvis organlarının incelenmesidir. Anne adayının rahmi, rahim ağzının konumu ve boyutu incelenir. Bununla birlikte yumurtalıklara da bakılır.

Muayenede doktorunuz, vulva, vajina ve rahim ağzını kontrol eder ve vajinanızın içine bir ya da iki eldivenli parmak sokarak, diğer eli ile karnınızın alt kısmına baskı uygular. Bu şekilde normal olmayan herhangi bir büyüme ya da ağrılı bölge varsa tespiti sağlanmış olur.

Çatı muayenesi, gebeliğin 36. haftasından itibaren yapılır. Çatı muayenesinin en temel amacı ise bebeğin doğum kanalından rahat bir şekilde geçip geçmeyeceğinin tespitini sağlamaktır.

Çatı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Dizlerinizi bükerek, ayaklarınızı masanın köşelerine yerleştirebileceğiniz şekilde bir muayene masasına sırt üstü uzanmanız ve vücudunuzu masasın sonuna doğru kaydırarak dizlerinizin açılmasına müsaade etmeniz istenir.

Bir çatı muayenesinde yapılanlar genel itibariyle şöyledir:

  • Doktorunuz ilk olarak vulvaya bakarak tahriş, kızarıklık, yaralar, şişmeler ya da herhangi bir anormallik olup olmadığının kontrolünü gerçekleştirir.
  • Sonrasında doktorunuz, vajinal duvarlarınızı açabilmek ve vajinanız ile serviksinizi görebilmek için spekulum isimli bir alet kullanır.
  • Spekulumun yerleştirilerek açılması, kimi kadınlar adına rahatsız edici bir deneyim olabilir. Rahatsız olunduğu takdirde mümkün olduğu kadar gevşeyin ve kendinizi serbest bırakın. Ancak ağrılı ve acılı bir durumda hissederseniz, doktorunuza bildirin.
  • Çatı muayeneniz içerisinde Pap testi de istediyse, doktorunuz spekulumu çıkarmadan önce servikal hücrelerden örnek almak için küçük bir çubuk kullanır.
  • Rahim ve yumurtalıklar da olmak üzere pelvik organlar, vücudun dışından görülemediği için doktorunuz, muayenenin bu kısmında karnınızı ve pelvisinizi hissetmesi gereklidir. Doktorunuz vajinanıza eldivenle parmak girişi yaparken diğer eliyle karnınızın alt bölgesine hafif bir baskı uygular.

Muayenenin bu kısmında uterus ve yumurtalıklarınızın büyüklüğü ile şekli gözlemlenir. Doktorunuz, hassas olan bölgelere ya da normalin dışında büyümeler olup olmadığına dikkat edecektir. Vajinal muayene sonrasında doktorunuz hassasiyet, büyüme ya da farklı sorunlar olup olmadığını anlayabilmek adına rektuma parmak girişi yapacaktır.

Hamilelikte çatı muayenesi, genel olarak boyut, şekil ve pelvis pozisyonu incelenmesi amacı ile yapılmaktadır. Bununla birlikte çatı muayenesi, iki temel şekilde yapılır. Bunlar ise elle ve görsel olarak inceleme içeren muayenelerdir.

Elle yapılan muayene, vulva ya da dış cinsel organın kontrolü ve vajinal duvarların iç yapısının kontrolü amacı ile yapılmaktadır. Görsel muayene ise tüm pelvik organların spekulum isimli araç yardımı ile kontrolünü içerir.

Çatı Muayenesi Gerekli mi?

Çatı muayenesi, hamile kadınlar için gerekli bir kontroldür. Çatı muayenesi yapılırken birçok sorun ve hastalık tespit edilebilir. Bununla birlikte çatı muayenesi, bebeğin doğum şekli, zamanı, kanala girme pozisyonu ve rahim ağzının açılması gibi durumları incelemek amacı ile yapılması şart olan bir muayenedir.

Etiketler :
Paylaşın

Yorumlar (1 Yorum)

  • EepeleoEep

    4 Ocak 2022 - 15:01

    Peoro

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google