3 sene önce
3 sene önce

Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanılır mı?

Hamilelik, sıklıkla ağrılar ile karşılaşılan ve kimi zaman zorlayıcı olan dönemlerden biridir.

Son zamanlarda yapılan yeni çalışmalar ile hamilelik sürecinde, bilinen ağrı kesicileri kullanmak için anne adayları tereddütte kalabiliyor. Anne adayları, vücutlarında bir canlı taşıdıkları için endişeye kapılabilmekte ve birçok anne adayı, ilaç kullanmak istememektedir.

Hamilelik sürecinde, hormonların neden olduğu baş ağrısından sırt ağrılarına ve siyatik ağrılara kadar birçok sorun yaşanabilmektedir. Bu gibi rahatsızlıkları gidermek için de bazı anne adayları ağrı kesicilere başvurabilmektedir.

Hamilelik sürecinde ağrı kesici kullanımı hem anne hem de bebeği için bazı sorunlar doğurabilir.

Kronik ağrı kesici kullanımı halinde hamile kalındığında, sürekli kullanımın riskleri ve faydaları için mutlaka uzman bir doktorla görüşülmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanmak Güvenli midir?

Parasetamol yani ağrı kesici içeren maddenin kullanımı, normal şartlarda güvenli olmasına karşın, bu gibi ilaçların içerdiği kimyasal bileşenler, bebeğin kan dolaşımına gireceği için hamilelik sürecinde ağrı kesicilerin düzenli olarak alınması güvenli değildir. Hamilelik süreci boyunca her ilaçtan tamamı ile kaçınmak pek mümkün olmasa da çok sık kullanımından uzak durulması gereklidir.

Hamilelikte Parasetamol Kullanmak Güvenli midir?

Parasetamol, hamilelik süresince antipiretik ya da analjezik tedavi için başvurulan ilk tercihtir. Parasetamol içeren ürünler kolaylıkla bulunabildiği için ilaç tedavisi için erişimi oldukça kolaydır.

Parasetamol, hamile kadınların gelişmekte olan bebekleri üzerinde herhangi bir zararı olmadığı için kullanılabilmektedir. Bu özelliği sayesinde parasetamol, anne adayları için ilk ağrı kesici tercihi olarak önerilir.

Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanmanın Riskleri Nelerdir?

Ağrı kesiciler, uzun süreler boyunca ya da reçetesiz kullanıma müsait oldukları için uzun süre kullanan kişilerde bağımlılık riski taşıyabilmektedir.

Ağrı kesici kullanan hamileler için ise bebeklerinin bu maddelere maruz kalacağı için riskler içerdiği belirtilmiştir.

Hamilelik sürecinde ağrı kesici kullanımının riskleri:

  • Düşük
  • Ölü doğum
  • Erken doğum
  • Bebekte beyin, omurga ya da omurilikte doğum kusurları
  • Bebekte kalp gelişimi ve yapısında meydana gelebilecek sorunlar
  • Düşük doğum ağırlığı
  • Plasental abrupsiyon

Hamilelik süresince kullanılacak ilaçların mutlaka doktor kontrolünde gerçekleşmesi ve oluşabilecek risklerin göz önünde bulunarak tüketilmesi gerekmektedir.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google