1 sene önce
1 sene önce

Hamilelik Çatlakları Nasıl Önlenir?

Hamilelik döneminde insan vücudu oldukça büyük bir değişime uğrar. Bu değişimlerin başında, normalde olan kilonun çok üstünde bir kilo alımı söz konusudur. Hızlı kilo alımı ve hareketlerdeki kısıtlamalar nedeniyle çatlaklar meydana gelmektedir. Aynı zamanda hamilelik döneminde vücuttaki hormonlarda da büyük bir değişim söz konusudur. Bu nedenle de vücuttaki yağ üretiminde de azalmalar olmaktadır. Bu yüzden de vücutta kurumalar ve çatlaklar meydana gelmeye başlar. Aynı zamanda bebek vücuttaki su miktarından faydalandığı için, daha yüksek oranda bir kuruma oluşur. Kadınlar için hamilelik dönemi oldukça özel ve güzel bir dönem olsa da, vücutta meydana gelen çatlaklar can sıkıcı bir hal alırlar. Bu nedenle de gerekli önlemler alınmalı ve bu çatlaklara fırsat bırakılmamalıdır. Hamilelik çatlaklarını gidermek için birbirinden farklı ve oldukça fazla seçenek vardır. Ancak şu bilinmelidir ki vücutta oluşan çatlakların tamamen geçmesi maalesef mümkün değildir. Ancak azaltmaya yönelik uygulamalar vardır. İşte bu yöntemlerden bazıları.

Vücudunuzu Nemlendirin

Vücutta oluşan kuruluk ve gerginlik nedeniyle çatlak oluşumu daha da artar. Bu nedenle kremler ve nemlendiriciler ile bakım yapabilirsiniz. Ancak bu kremler ve çatlak gidericiler mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır ve uygulanmalıdır. Ayrıca vücuttaki nemi artırmanın bir diğer yolu ise su tüketimini artırmaktır. Bu nedenle bol miktarda su tüketmeye özen göstermelisiniz.

Sağlıklı Ve Düzenli Beslenme

Sağlıklı beslenme yalnızca hamilelik döneminde değil her dönemde insan sağlığı için oldukça önemlidir. Ancak hamilelik döneminde aynı zamanda bir bebeğinde besin ihtiyacını karşıladığınız için oldukça dikkatli ve özenli olmalısınız. Vitamin mineral ve gerekli besin maddeleri mutlaka alınmalıdır. Bu besinler sayesinde cilde esneklik kazandırılır ve çatlakları önlemek için doğal bir yöntem oluşturulur. Özellikle E ve C vitamini bu konuda çok önemli bir yer tutar. Bu nedenle beslenmeye dikkat edilmeli ve kesinlikle sağlıklı şeyler tüketilmelidir.

Masaj

Hamilelik döneminde oluşan çatlakları önlemenin bir diğer yöntemi ise özel yağlar ile masajlar yapmaktır. Yağlı masajlar sayesinde vücuttaki gerginlik ve kuruluk giderilir. Bu şekilde de en az şekilde çatlaklar ile hamilelik dönemi tamamlanabilir. Bu masajlar genellikle herkesin kolaylıkla ulaşabileceği ve her evde bulunması kolay olan zeytinyağı ile gerçekleştirilebilir. Ancak zeytinyağı haricinde kakao yağı, ruşeym yağı, jojoba yağı gibi yağlarla da yapılabilir. Bu yağların arasında en çok tercih edilen ve memnun kalınan yağ kakao yağıdır. Diğerlerine oranla daha büyük bir nemlilik hissi kazandırır.

Spor Ve Egzeriz Yapmak

Genellikle hamilelik döneminde spor yapan ve egzersizlere önem veren kişilerde çatlaklar daha az görülmektedir. Ancak spor mutlaka doktor izniyle yapılmalı ve kesinlikle zorlayıcı hareketler yapılmamalıdır. Bu şekilde zorlayıcı hareketler yapan kişiler de hem bebeğin sağlığı için ciddi tehlikeler oluşabilir. Hem de vücuttaki çatlakların oluşma ihtimali daha da artış gösterebilir. Bu nedenle hafif ama etkili sporlar yaparak çatlak oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Ayrıca tüm bunların haricinde deniz, havuz ve duş sonrasında mutlaka nemlendiriciler kullanmalısınız. Bu şekilde vücuttaki kurumaları ve çatlakları da önlemiş olabilirsiniz. Ayrıca hamilelik döneminiz boyunca karnınızın kaşımamaya özen göstermelisiniz. Bu şekilde de çatlak oluşumunu yavaşlatabilirsiniz. Ayrıca hamilelikte vücuttaki çatlakların oluşumunu engellemek için kolajen miktarını artıran yiyecekler tüketmeye özen göstermelisiniz. Bu şekilde hem vücuttaki deformasyonları hem de hastalık riskini önleyebilirsiniz. Ancak tüm bu önerilerde mutlaka doktor kontrolünde ve gözetiminde olmanız oldukça önemli bir husustur.

Etiketler :
Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google