1 sene önce
1 sene önce

Hafta Hafta Hamilelik – 34. Hafta

Hamileliğinizin sonuna yaklaştığınız bu haftayla birlikte gebeliğin ilk üç ayında olduğu gibi kendini yorgun hissedebilir ve bol bol dinlenme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bebeğinizin doğum pozisyonunu almaya hazırlandığı bu süreçte doğum sonrası için enerji toplamalısınız. Uzun süreli oturma ya da uzanma sonrasında kalkarken mutlaka yavaş hareket etmelisiniz. Kendinizi doğum sonrası emzirme süreci için sağlıklı atıştırmalıklara hazırlamalısınız.

Hamilelikte 34. Hafta – Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Yapılan araştırmalara göre bebeklerin sadece %5’i tam zamanında doğmaktadır. Doğuma çok az bir sürenin kaldığı bu haftalarda doğum çantanızı mutlaka hazırda bekletmelisiniz. Artık hamilelik döneminden çok doğum sonrası dönem için hazırlık yapma ve alışkanlık edinme sürecindesiniz. İlk olarak bebeğinizin doğum sonrası tek besininin anne sütü olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle öğünlerinizde süt yapıcı atıştırmalıklara yer vermelisiniz. Ayrıca emzirme sürecinde annelerin bol miktarda sıvıya ihtiyaç duyduğunu unutmamalısınız. Günde en az 2,7 litre sıvı tüketmeye özen göstermelisiniz.

Hamilelikte 34. Hafta – Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Hamilelikte 34. hafta ile birlikte bebeğiniz yaklaşık 45 cm ve 2,2 kilogram ağırlığındadır. Bu ebatlar bebekten bebeğe farklılık gösterebilir. Bebeğinizin doğum pozisyonunu almaya hazırlandığı bu süreçte doğumdan sonra vücut ısısını korumasına yardım edecek yağ dokusu oluşuyor ve cildi kalınlaşıyor. Lanugo saçları neredeyse kaybolmuş olan bebeğinizin tırnaklarının uzadığını da gözlemleyebilirsiniz. Birçok anne doğumdan önce ki süreçte bebeğinin hareketinin azaldığını düşünebilir. Ancak bebeğiniz eskisi kadar alana sahip olmadığı için hareket rutinleri değişmektedir.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google