3 sene önce
3 sene önce

Hafta Hafta Hamilelik – 33. Hafta

Hamilelikte 33. hafta ile birlikte vücudunuzun sizi doğuma hazırladığınız hissedebilirsiniz. Artık zaman zaman braxton hicks adı verilen sancıları hissedebilirsiniz. Bu sancıların amacı sizi doğuma hazırlamaktır ve gebelik sonuna doğru sıklığı ve uzunluğu artacaktır. Hamileliğinizin 28. haftasından itibaren günün belirli saatlerinde bebeğinizin hareketlerini mutlaka gözlemleyin. Her geçen ay daha da büyüdüğü için hareketleri biraz değişse de bebeğiniz günlük bir hareket rutinine sahip olacaktır. Bebeğinizin gün içerisinde en hareketli anını belirleyerek bu anları takip edebilir ve hareketlerini gözlemleyebilirsiniz.

Hamilelikte 33. Hafta – Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Gebeliğinizin her geçen haftası karnınızın biraz daha büyüdüğünü hissedebilirsiniz. Artık gebeliğinizin ilk dönemlerinde olduğu kadar rahat yürüyemeyebilir hatta bazen kendinizi paytak yürüyorken bulabilirsiniz. En rahat oturma pozisyonunu bulmak için bir hayli zorlanmaya başladığınız bu dönemde ellerinizde, parmaklarınızda ve bileklerinizde ağrı ve uyuşukluklar hissedebilirsiniz. Bu ağrı ve uyuşuklukları gidermek için uyurken yastık yardımıyla elimizi yukarda tutabilir, gün içerisinde ellerinizi esnetebilirsiniz. Bebeğinizin vücudunuz içerisinde iyice büyüdüğü bu dönemde nefes darlıkları ve mide ekşimesi yaşamanızda bir hayli normaldir.

Hamilelikte 33. Hafta – Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Bebeğiniz şu an yaklaşık olarak 44 cm ve 1,85 kg ağırlığında. Kendine ait rutinleri olan bebeğiniz gün içerisinde doğmuş bir bebek gibi davranıyor ve doğduktan sonra sahip olacağı refleksleri hızla geliştiriyor. İskelet yapısı kendini hızla tamamlayan bebeğinizin cildi ise günden güne kalınlaşıp buruşuk görüntüsünden hızla uzaklaşıyor. Bağışıklık sistemi hızla gelişen bebeğinizde sizin gibi kendisini doğum sonrası süreç için hazırlıyor.

Paylaşın

Yorumlar (1 Yorum)

  • Elif

    18 Ekim 2020 - 18:24

    Doğuma gittikçe az kaldığı görünce korkuyorum 🙁

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google