3 sene önce
3 sene önce

Hafta Hafta Hamilelik – 32. Hafta

Eğer hamilelik süreciniz 32. haftaya kadar sağlıklı bir şekilde geldiyse size bir müjdemiz var. Bu andan itibaren doğan bebekler neredeyse normal süresini dolduran doğumlar kadar sağlıklı şekilde dünyaya gelmektedir. Erken doğum riskli bir konu olsa da burada annenin üzerine düşen çok önemli bir görev vardır. Anne mutlaka kendini takip etmeli ve sıra dışı bir durumla karşılaştığını sezmelidir. Zaten vücudunuz size gerekli sinyalleri mutlaka gönderecektir ve sinyallerle karşılaşan anne, derhal doktoruyla görüşerek bu durumu uzmana bildirmelidir.

Hamilelikte 32. Hafta – Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Bu haftayla birlikte sırt bölgenizde ağrılar hissetmeye başlayabilirsiniz. Daha önceleri sırt ağrılarınız yoksa ve bu durum yeni başlıyorsa mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir. Sırt ağrıları da erken doğum sinyali olabilmektedir. Bir önceki haftalarda ya da bu haftayla beraber başlayacak olan düzensiz doğum prova sancıları, pozisyonunuzu değiştirdiğinizde geçme eğilimindedir. Yatarken gelen ağrıları ayağa kalkarak ya da tam tersi şekilde durdurabilirsiniz ancak geçmeyen sancı durumu derhal doktorunuzla görüşmeniz gereken bir sebebe bağlı olabilir. Eğer gerçek bir doğum sancısı başlamışsa her geçen zaman şiddeti artacak ve daha düzenli hale gelmeye başlayacaktır. Bu şekilde prova sancısı ve gerçek doğum sancısı arasındaki farkı anlayabilirsiniz.

Hamilelikte 32. Hafta – Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Artık bebeğinizin gerçek saçları ve el – ayak tırnakları oluşmuş durumdadır. Yağ depolayan vücudu artık yarı saydam halini geride bırakarak tam katı hale kavuşmuştur. Bununla birlikte sindirim sistemi tam olarak gelişimini tamamlamış ve doğum sonrası hayatına hazır hale gelmiştir. Geçen haftalarda olduğu gibi özellikle bol miktarda dinlenmenizi öneririz. Dinlenmenin yanında ise dengeli ve sağlıklı beslenmeyi asla ihmal etmemelisiniz

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google