2 sene önce
2 sene önce

Hafta Hafta Hamilelik – 31. Hafta

Hamileliğinizin 31. haftasıyla birlikte artık bebeğiniz 40 cm’lik bir boya ve 1800 ila 2000 gram arasında bir ağırlığa sahip olmuş demektir. Geçtiğimiz haftadaki sıkıntıların birçoğuyla, ki bunların önemli bir kısmı fiziksel kısıtlamalar olacaktır, mücadele etmeniz gerekiyor ancak hem kendiniz hem de bebeğiniz için sakin olmaya devam etmeli ve yakın zamanda yaşayacağınız bu mucizeyi düşünerek moralinizi yüksek tutmalısınız.

Hamilelikte 31. Hafta – Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Bu dönemde rahminizdeki kaslarda genişleme hissetmeniz çok normal. Birçok anne adayı gibi sizde “Braxton Hicks” adı verilen rastgele sancıları hissetmeye başlayabilirsiniz. Genellikle düzenli olmayan bir yapıya sahip olan bu sancılar 30 dakika kadar sürmektedir. Eğer bu sancılar çok sık hale geldiyse ve 1 saat içinde 4 ve dörtten fazla miktarda gerçekleşiyorsa erken doğum sinyali olabilir demektir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız derhal doktorunuzla iletişim kurmalısınız. Bu dönemle birlikte erken dönem süt gelmesiyle karşılaşabilirsiniz. Kıyafetlerinizi korumak için göğüs pedi kullanımına başlayabilirsiniz. Bu durumla karşılaşmanın veya karşılaşmamanın bir önemi yoktur ve kişiden kişiye değişmektedir. Kolostrum adı verilen erken süt gelme durumu yoksa bile vücudunuz mutlaka kolostrum oluşturmaktadır. Bu durum anne adayları farketmeden de gerçekleşebilmektedir.

Hamilelikte 31. Hafta – Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Bebeğiniz bu haftadan itibaren tamamen kendini dış dünyaya hazırlamakla meşguldür. Siz fark etmeseniz de yüz ifade hareketleri, hıçkırıklar, nefes alma egzersizleri, el-kol hareketleri ve baş parmağı emme gibi birçok hareket yapmaktadır. Hatta bazı bebekler anne karnında o kadar uzun süre parmak emerler ki doğduğunda parmaklarında ufak nasırlar olmaktadır. Bunun yanında karanlık aydınlık ayrımını yapabilecek şekilde ışığa duyarlı hale gelmiş ve kemik iliği kan üretim işini karaciğerden devralmış durumdadır.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google