2 sene önce
2 sene önce

Hafta Hafta Hamilelik – 30. Hafta

Genel olarak bu dönemde bütün annelerin ortak problemi kendilerini aşırı yorgun hissetmeleridir. Bunun yanında uykusuzluk problemi de çoğu annenin baş belası haline gelmektedir. Bu haftayla birlikte kendiniz için yapacağınız en önemli şey bir şekilde kendinizi rahatlatmanız ve kaliteli uyku çekmeniz olacaktır. Gün içerisinde yaşamış olduğunuz aktivitelerden ziyade asıl bu durumu oluşturan şey vücudunuzdaki hormonal değişimlerdir. Bu yüzden bu süreçte sağlığınızı tehdit etmeyecek şekilde hoşlandığınız şeyler yapmak veya kendinizi mutlu hissettiğiniz işlerle uğraşmak 30. haftanın getirdiği problemleri aşmak için size çok yardımcı olacaktır.

Hamilelikte 30. Hafta – Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Hamileliğin 30. haftası anne karnının büyümesi ve alınan kilolar, özellikle hamileliğin fiziksel yükünün anneyi çok zorladığı dönemlerdendir. Bu haftayla birlikte karın bölgeniz yaklaşık olarak bir karpuz büyüklüğünde olmaktadır. Bu fiziksel değişim sebebiyle anne adaylarının günlük hayatlarında fiziki değişimler mecburi hale gelmektedir. Yatağa uzanmak, kalkmak veya yere düşen bir şey almak zor gelecek ancak merak etmeyin etrafınız muhakkak birisi bunları sizin için yapacaktır. Bazı zamanlar nefes nefese kalabilir veya ani terlemeler yaşayabilirsiniz. Nefes darlığının asıl sebebi büyümekte olan bebeğinizin rahminize baskı uygulaması ve rahmin de diyaframa baskı uygulamasıdır. Ruh halinizde anlık değişimler olabilir. Sakin ve gerçekçi düşünmeye dikkat etmelisiniz.

Hamilelikte 30. Hafta – Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Bebeğinizin hızla büyümesine artık beyin bölgesi de dahil olmuş durumdadır. Şu an kıvrımsız bir beyni olsa da zamanda kıvrımlar oluşacak ve doğumdan önce yetişkin bir insanın beynine benzer bir şekle dönüşecektir. Vücut sıcaklığını dengelemek için oluşan tüyler bebeğinizin artan yağ kütlesi sebebiyle yavaş yavaş kaybolmaya başlayacaktır. Kırmızı kan hücreleri oluşturma yeteneği oldukça gelişmiş bir durumda, kendi sindirim ve boşaltım sistemlerini neredeyse tamamen oluşmuş durumdadır.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google