3 sene önce
3 sene önce

Hafta Hafta Hamilelik – 29. Hafta

Aynı geride bıraktığınız haftalarda olduğu gibi fiziksel ve duygusal değişimler sizi zorlamaya devam edebilir. Daha sabırlı ve sakin olmaya çalışın çünkü dünyaya bir çocuk getiren her anne sizin yaşadığınız şeyleri yaşamakta. Bu zorluklar tamamen doğal olarak meydana gelmektedir. Özellikle bebeğiniz artık hareket etmek için rahminizde fazla alana sahip olmadığından hem sizin hem de bebeğinizin konforu biraz kaçabilir ancak az bir zaman sonra ikiniz içinde çok güzel günler yaşanacak. Bu düşünerek kendinizi rahatlatmaya çalışmanızda fayda var.

Hamilelikte 29. Hafta – Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Önceki haftalarda karın bölgenizde hissetmiş olduğunuz tekme, yumru ve yuvarlanma gibi hareketler artık yerini dirsek ve diz ile gerçekleştirilen hareketlere bırakacak. Bu durum yukarıda bahsettiğimiz gibi bebeğinizin hareket için rahminizde fazla yere sahip olmamasından kaynaklanmaktadır. Hamileliğinizin 29. haftasında ani kalkma ve oturma gibi hareketlerden kaçınmanız tavsiye edilmektedir. Yatarken de yan yatmaya özen göstermelisiniz. Çok hassas bir döneme girdiğiniz için ani baş dönmeleri meydana gelebilir veya kendinizi durduk yere kötü hissedebilirsiniz. Sakin olun her şey normal ancak olması gerekenden fazla veya şiddetli bir durum hissediyorsanız hemen doktorunuza danışmanızda fayda var.

Hamilelikte 29. Hafta – Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Bu haftayla birlikte bebeğiniz vücuduna oranla oldukça yağlanmış durumdadır ve cildini oldukça yumuşak hale getirmektedir. Doğuma kadar geçen sürede bebeğiniz kilosunu 2 – 3 kat daha arttırmayı hedeflemektedir. Fetüs döneminde sahip olduğu kahverengi yağlar adı verilen yağlar yerini yetişkin insanın sahip olduğu beyaz yağlara bırakmıştır. Sahip olduğu beyaz yağlar şu an için enerji deposu görevi görmektedir. Bunun yanında diş etlerinin içerisinde süt dişleri oluşmaya devam etmektedir dışarı çıkacağı günü beklemektedir. Son olarak bebeğinizin kemikleri sertleştiği için hareketleri sizin için daha şiddetli bir hal almaktadır.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google