3 sene önce
3 sene önce

Hafta Hafta Hamilelik – 28. Hafta

Hamileliğinizin 28. haftasına girmekle birlikte 3. trimester dönemine girmiş bulunmaktasınız. Şimdiden tebrikler, hamileliğinizin büyük bir bölümü geride kaldı ve artık doğuma iyice yaklaştınız! Bu andan itibaren bebeğiniz doğum anı ve sonrası hakkında kararlar verme zamanınız geldi demektir. Bazı konular hakkında net kararlar vermek doğum sonrası telaşınızı azaltacak ve işlerinizi daha kolay hale getirecektir. Evet biliyoruz ki hamileliğin getirdiği zorluklar içerisinde bunlara kafa yormak çok zor ancak doğum sonrasında çok yoğun bir şekilde bebeğiniz için emek sarf etmeniz gerekecek ki “keşke bu işi önceden halletseydik” diyeceksiniz. O yüzden zamanı tasarruflu kullanmakta fayda olduğunu unutmayın.

Hamilelikte 28. Hafta – Annede Meydana Gelen Değişiklikler

28. haftada yani 3. trimester dönemde anne adaylarının çoğunda dinlenirken alt bacak bölgesinde karıncalanmaya benzer bir şikayet olduğu saptanmıştır. Bu şikayet sebebiyle anne adayı sürekli olarak bacaklarını hareket ettirme ihtiyacı duymaktadır. Hareket sonrası rahatlama geliyorsa eğer “Huzursuz Bacak Sendromu” adı verilen problemle karşı karşıyasınız demektir. Telaş yapacak bir durum yok çünkü bu durum hamileliğinin sonu doğru yaklaşan kadınların büyük bir bölümünde karşılaşılan bir şikayettir. Öncelikli olarak uzman hekime danışmakta fayda olacaktır çünkü doktorunuz demir takviyesi isteyebilir. Bizim tavsiye edebileceğimiz en önemli şey bu süreçte kafeinden uzak durmanız gerekmesidir. Ayrıca bu andan itibaren doktorunuza 2 haftada bir görünmeniz doğru bir hamle olacaktır.

Hamilelikte 28. Hafta – Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Bebeğiniz artık 1 kiloyu aşmış ve 38 cm boya ulaşmış demektir. Kirpikleri oluşmuş, gözlerini açıp kapayan, görme yeteneğini bir hayli kazanmış bir bebeğiniz vardır artık. Artık kalbi gelişmiş bir hal almıştır. Bu dönemin en önemli kısımlarından biri ise bebeğinizin artık doğum için doğru pozisyona doğru geçmeye başlamış olmasıdır. Unutmadan şunu da belirtmekte fayda var; artık bebeğiniz için içinize sinen bir doktor seçmelisiniz. Sadece doğum için değil özellikle doğum sonrasındaki 1 yıl içinde tekrar tekrar göreceğiniz bir doktor seçmek sizi her konuda rahatlatacaktır.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google