2 sene önce
2 sene önce

Hafta Hafta Hamilelik – 27. Hafta

2. trimester döneminin sona ermesiyle birlikte artık yeni hamilelik belirtilerini tecrübe ettiğiniz bir dönemdesiniz demektir. Geçtiğiniz günlerle birlikte vücudunuz sürekli daha fazla enerjiye ihtiyaç duymaktadır ve dolayısıyla iştahınızda bir artış olması çok normaldir. Özellikle bu dönemde sağlıklı beslenme, sportif/hareketli bir yaşam tarzı, çeşitli nefes egzersizleri ve yoga benzeri eylemler bebeğinizin doğumuna yaklaşırken size zindelik ve fiziksel güç sağlayacaktır.

Hamilelikte 27. Hafta – Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Hamileliğinizin 27. haftasıyla birlikte bir takım yeni sıkıntılar başlayabilir, olağan sıkıntılarında şiddeti artış gösterebilir. Özellikle sırt bölgesinde ve bacak kaslarında görülen kramplarda artış olabilir. Bebeğinizin ağırlaşarak bacak bölgenizden kalbinize doğru devam eden kan akışı basıncında artış görülebilir. Doğuma kadar maalesef kramplar ve ağrılar devam etmektedir. Bir önceki haftadan itibaren artış göstermekte olan ödem ve şişlikler de şiddetini arttırabilir. Özellikle el, ayak ve ayak bileklerinde meydana gelen sıvı artışı ödemlere sebebiyet vermektedir. Kendinizi çok yormadan yapacağınız yürüyüşler, uygun miktarda su tüketimi ve dinlenme ödem ve şişlikleri azaltacaktır. 27. hafta ile birlikte en sık görülen ve can sıkıcı durum, baş dönmesi ve bayılma olmaktadır. Her an tetikte ve dikkatli olmakta fayda vardır.

Hamilelikte 27. Hafta – Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Bu haftayla birlikte bebeğiniz artık düzenli bir uyku alışkanlığına kavuşmuş, gözlerini açıp kapamakta hatta belki de ara sıra parmağı emmektedir diyebiliriz. Akciğer gelişimine hala devam etme ve doğacağı güne kendini hazırlayan ufak nefes egzersizleri yapmaktadır. Bu dönemde bebeğiniz bazen hıçkırabilir. Bu gayet normal bir durum yani telaşlanacak bir şey yok. Zaten minicik ritmik hareketler şeklinde hıçkırdığını hissedeceksiniz. Hıçkırık durumu tat alma duyusunun gelişimiyle alakalıdır. Merak etmeyin çok uzun sürmeden bebeğiniz sakin seyrine dönecektir.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google