2 sene önce
2 sene önce

Hafta Hafta Hamilelik – 26. Hafta

Artık 1 kg ağırlığa ve yaklaşık 35 – 36 cm uzunluğa sahip olan bebeğinizle gurur duyabilirsiniz. Amniyon sıvısı içerisinde ufak nefes alma egzersizleri ile dışarı çıkacağı güne kendini hazırlayan bebeğiniz, içgüdüsel olarak akciğer dokusunu güçlendirmektedir. Bu dönemin en heyecan verici kısmı artık bebeğinizin gözlerini açıp kapama hareketlerini belirgin olarak yapmasıdır. Karnınızda iyice hareketli hale gelen bebeğinizin uyku düzeni sizinkine uygun bir şekilde devam etmektedir.

Hamilelikte 26. Hafta – Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Hamileliğinizin 26. haftasına kadar 6 ila 10 kg aralığında kilo artışınız olması normaldir. Kişiden kişiye değişim gösterebilir ancak 7 kg standart kabul edilebilir. 26. haftayla birlikte kan basıncınızda bir miktar artış boy gösterebilir. Özellikle 37. haftada ciddi bir şekilde kendini gösteren bu durum 26. haftadan itibaren erken şekilde kendini gösterebilir. Bu yüzden dikkatli olmakta ve kontrolleri aksatmamakta fayda olduğunu unutmayın. Gebeliğin 26. haftasıyla birlikte ödem şikayetlerinizde artış meydana gelebilir ancak normalden fazla şişme (özellikle yüz bölgesinde), hızlı ve aşırı kilo alma durumu mevcutsa derhal doktorunuzla durumu paylaşmalısınız.

Hamilelikte 26. Hafta – Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Geride kalan 25. haftanın sonunda an itibariyle bebeğinizin kulakları tam olarak şekillenmiş bulunmaktadır. Kulağın mevcut sinir ağları çok daha hassas bir hale gelmektedir. Bebeğiniz artık sese karşı aşırı hassasiyet gösterecektir. Bu durum artık konuşmalarınızı bile duyduğu anlamına gelmektedir. Ani ve yüksek bir sesle karşılaşırsanız eş zamanlı olarak bebeğinizin bu sese nasıl karşılık verdiğini hissedeceksiniz.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google