2 sene önce
2 sene önce

Hafta Hafta Hamilelik – 25. Hafta

Hamileliğin 25. haftası üçüncü trimester adını verdiğimiz son 3 aylık döneme girildiğinin habercisidir. Ufak bir kavun büyüklüğünde olan bebeğiniz şu an itibariyle yaklaşık olarak 600 gram ağırlığında. Bugüne kadar rahat hareket edebildiği bir alana sahip olan bebeğiniz önümüzdeki haftalarla birlikte büyümeye devam ederek bu rahatlığın sonuna doğru yaklaşmaya başlayacak. Oluşan iç kulakla birlikte denge hissine sahip olan bebeğiniz artık hangi yönün aşağı hangi yönün yukarı olduğunu fark edebilecek.

Hamilelikte 25. Hafta – Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Hamilelikte geride bıraktığınız 6. ay ile birlikte sadece bebeğinizde değil, sizde de tüy artışı meydana gelecektir. Bazı kadınlar bu durumu çok kafaya taksalar da, aslında bu sürecin doğal halidir ve gayet normal bir durumdur. Bu dönemde bebeğiniz boşaltım atıkları için sizin sisteminizi kullanmaya başlayacağı için sindirim sorunları, gaz ve mide ağrılar meydana gelebilir. Yemek borunuzda yanma ve mide asidinin yukarı çıkması gibi durumlar gözlemlenebilir.

Hamilelikte 25. Hafta – Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Akciğer gelişimi doğuma kadar sürecek olan bebeğinizin akciğer kılcalları gelişmeye başladığı dönemdesiniz. Tamamen gelişmiş bir akciğere sahip olması zaman alacak, ancak içine çekeceği ilk nefes için oldukça büyük bir adım atmış denilebilir. Geçmiş haftalarda buruşuk veya kırışık denilebilen cilt yapısı artık daha düzgün ve yeni doğan bebeklerinkine benzer bir forma dönmek üzere. Bebeğiniz gelişen el sinirleri sayesinde artık çevresini tanımak için ellerini kullanabilir.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google