2 sene önce
2 sene önce

Hafta Hafta Hamilelik – 24. Hafta

Hamileliğinizin 24. haftasıyla birlikte yorgunluk ve ağrılı bir dönem geçirmeniz sebebiyle cinsel arzularınızda azalma görülebilir. Partnerinizden de istediğiniz kadar ilgi görmediğinizi hissedebilirsiniz. Her iki durumda da partnerinizle konuşmalısınız. Bunun yanında bebeğinizin ağırlığının büyük bir kısmı organlar, kemikler, kaslar ve minik vücudunda birikmiş olan yağlardan kaynaklanmaktadır.

Hamilelikte 24. Hafta – Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Hamile kadınların büyük bir kısmı hamileliğin 24. ve 28. haftaları arasında hamilelik ile bağlantılı olan yüksek kan şekeri durumuyla ilgili şeker tarama testi yaptırmaktadır. Eğer böyle bir durum mevcutsa ve tedavi edilmezse, normal doğumun riskini arttırmaktadır. Şeker hastalığı bebeğin üst bedeninin fazla büyümesine sebep olarak doğumun sezaryenle yapılması mecburiyetini doğurabilir. Bunun yanında doğum sonrası bebeğinizde de yük kan şekerine sahip olmak riski meydana gelebilir. Test sonucu pozitif çıksa bile bu sizin hamilelik diyabeti olduğunuz anlamına gelmez. Mutlaka glukoz tolerans testi yapılması önerilmektedir. Hamilelik diyabetinden sonra en sık rastlanan durum ise uyuşuk el bilekleri ve uyuşuk parmaklar olmaktadır. Bol bol uzanıp dinlenerek uyuşukluk olan bölgelerinizde biriken vücut sıvınızı dağıtabilir ve rahatlayabilirsiniz.

Hamilelikte 24. Hafta – Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor ve geride kalan son 10 gündür yaklaşık olarak 110 gram ağırlaştı. Yaklaşık olarak bir futbol topu büyüklüğünde diyebiliriz. Hamileliğinizin 24. haftasıyla birlikte erken doğum durumu meydana gelse bile bebeğinizin yaşama oranında ciddi bir artış mevcuttur. Beynindeki gelişim sayesinde bebeğinizin tat alma duyusu, oldukça gelişmekte olduğu bir dönemde. İnce ve yarı saydam olan cildinin artık son dönemleri ve yakında daha sert bir kıvama gelecek. Artık bebeğiniz dışarıdan gelen seslere karşı oldukça duyarlı. Yani artık onunla konuşabilir ve sevdiğiniz müzikleri onunla paylaşabilirsiniz.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google