2 sene önce
2 sene önce

Hafta Hafta Hamilelik – 23. Hafta

Hamileliğinin 23. haftasında bazı anne adaylarına kansızlığın önüne geçilmesi için doktor tarafında demir takviyesi önerilebilmektedir. Eğer sizin de baş dönmeniz veya aşırı yorgunluk haliniz varsa bu konuda doktorunuza danışabilirsiniz. Genel anlamda bebeğe büyük bir zararı yoktur ancak yine de bu tarz kararları doktorunuzun vermesi en doğru hamle olacaktır. Doktora gitme kararını vermek için kendinizi dinlemeniz çok önemlidir çünkü siz ne kadar iyiyseniz bebeğiniz de o kadar iyidir.

Hamilelikte 23. Hafta – Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Hamilelik döneminizin 23. haftasına gelmenizle beraber ayaklarınızda ve topuk bölgenizde şişmeler meydana gelmeye başlayacaktır. Bu durum gün sonunda veya sıcak yaz mevsimlerinde daha belirgin olarak kendini gösterecektir. Bacaklarınızda kan akışının yavaşlamasına bağlı olarak ödemler oluşmaya başlayacaktır. Bunlar vücudun verdiği normal tepkilerdir. Bu dönemde bacaklarınızdaki kan akışını hızlandıracak egzersizler yapmak sizi oldukça rahatlatacaktır. Özellikle su başta olmak üzere sağlıklı (doğal) sıvı tüketimine önem vermelisiniz. Bunun yanında rahat ayakkabı ve / veya terlik kullanmanız sizi daha iyi hissettirecektir.  Eğer aşırı şişme hissediyorsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelikte 23. Hafta – Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

23. hafta bebeğinizin oldukça kilo alacağı bir dönemdir. Önünüzdeki 4 haftalık süre boyunca bebeğiniz nerdeyse ağırlığını ikiye katlayacaktır. Şu an yarı saydam bir görünüşe sahip olan bebeğiniz, yakın zamanda yağ depolama miktarını arttıracak ve daha katı bir görünüme kavuşacaktır. 23. haftayla birlikte bebeğiniz eğer erkek ise testisleri karın bölgesinden aşağıya doğru inmeye başlayacaktır. Eğer kız bebek bekliyorsanız, rahmi ve yumurtalıkları oldukça gelişmiş durumdadır. Bu hafta sizi belki de en heyecanlandıracak olan şey ise bir steteskop yardımı ile bebeğinizin kalp atışlarını rahatlıkla duyabilecek olmanızdır.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google