2 sene önce
2 sene önce

Hafta Hafta Hamilelik – 22. Hafta

Hamileliğin 5. ayı aynı zamanda da ikinci trimester dönemin son ayıdır. Kasık bölgenizde bağ doku esnemesine bağlı olarak hissettiğiniz ağrılarının azaldığını hissedebilirsiniz. Hamilelikte her geçen gün bebeğinizin biraz daha büyümesiyle, vücut ağırlığınızın arttığını ve göbeğinizin büyüdüğünü artık daha net fark edeceksiniz. Hamileliğin ilk döneminde olduğu gibi egzersizlere devam etmelisiniz. Bu egzersizler hamileliğin son dönemlerinde daha rahat olmanız için çok önemlidir.

Hamilelikte 22. Hafta – Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Hamilelik sürecinde haftalar ilerledikçe cildinizin eskisinden daha hassas olduğunu fark edebilirsiniz. Yağlanmaya müsait olan cildiniz aniden kuruyup tahriş olabilir. Tüm bunların önüne geçmek için düzenli olarak nemlendirici kullanmalısınız. Ayrıca hamilelik nedeniyle oluşan çatlaklardan doğum sonrası izlerin kalmaması için de cilt doktorunun tavsiye ettiği ürünleri kullanmalısınız. Cildinizin çok hassas olduğu bu dönemde kullandığınız parfüm, deterjan, sabun gibi ürünleri özenle seçmelisiniz. Kıyafetlerinizi keten ya da pamuk gibi doğal kumaşlardan tercih etmelisiniz. Bebeğinizin iskelet yapısının hızla geliştiği bu süreçte C vitamini tüketimine özen göstermelisiniz. Ayrıca vücudunuzun kan yoğunluğunu arttırdığı bu dönemde günde en az 2 litre su tüketerek kan yoğunluğunu arttırmaya ve amniyon sıvısının ideal değerlere sahip olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Hamilelikte 22. Hafta – Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Hamilelikte 22. hafta ile birlikte bebeğiniz yaklaşık 27 cm ve 450 gr ağırlığında. Geçtiğimiz haftalarda kendine uyku düzeni oluşturmaya başlayan bebeğiniz artık günün belirli saatlerinde uyuyor. Ciğerleri gelişimini tamamlamış olan bebeğiniz nefes alıp vermeyi deniyor ancak ciğerleri doğuma kadar tam verimli olarak çalışmıyor. Bebeğinizin ihtiyacı olan oksijeni plasenta sağlıyor. Aydınlık ve karanlığı artık daha net olarak ayırabilen bebeğiniz kavrama yeteneği sayesinde artık göbek bağını tutabiliyor.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google