2 sene önce
2 sene önce

Hafta Hafta Hamilelik – 21. Hafta

Hamileliğinizin en keyifli dönemlerinden olan 21. haftada kendinizi rahat hissedin ve hamilelik semptomları yaşamadığınız bu sürecin tadını çıkarın. Doğum sürecinin giderek yaklaştığını düşünen anne ve babalarda bu haftalarda endişe artışı gözlemlenebilir. Ancak unutmayın henüz hamileliğinizin ortasındasınız ve hiçbir şey için geç kalmadınız.

Hamilelikte 21. Hafta – Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Hamilelikte 21. hafta ile birlikte anne adayları cilt yağlanmasında ve aknelerden rahatsız olabilmektedir. Bu durumu önlemek için günde iki defa doğal bir temizleyici ile cildinizi temizlemeli cilt bakımında yağsız ürünleri tercih etmelisiniz. Yoğun olarak akne problemi yaşasanız da ilaç kullanmamalısınız. Kan dolaşımınızın değişmesi, vücut ağırlığınızın artması ile birlikte varis problemleri yaşayabilirsiniz. Özellikle ailesinde varis problemi olan anne adayları bu durumdan daha çok rahatsız olacaktır. Varisleri önlemek için genellikle sol tarafınız üzerine yatmaya ve varis çorabı kullanmaya dikkat etmelisiniz. Yüzünüzde, kollarınızda ve bacaklarınızda varis damarcıklarının oluşması sizi endişelendirmesin. Bu damarcıklar gebelik sürecinin sona ermesiyle kendiliğinden kaybolacaktır.

Hamilelikte 21. Hafta – Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Bebeğiniz hamilelikte 21. hafta ile birlikte yaklaşık 27 cm ve 360 gram ağırlığında. İlk trimesterin sonlanması ile birlikte her bebeğin gelişiminin farklı olacağını söylemiştik. Verilen bu değerlerin yaklaşık değerler olduğunu bebekten bebeğe değişiklik gösterdiğini unutmayın. Tat alma duyuları gelişmiş olan bebeğiniz artık tüketmiş olduğunuz gıdalar doğrultusunda amniyonik sıvıdan farklı lezzetleri tadabiliyor. Bağırsakları ve böbrekleri artıkları daha verimli dönüştürebilen bebeğinizin vücudunda yeni doğan yapısını görmek artık mümkün. İşitme yeteneği geliştiği için günün belirli saatlerini mutlaka bebeğinize ayırmalı ve onunla ilgilendiğinizi hissettirmelisiniz.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google