3 yıl önce
3 yıl önce

Hafta Hafta Hamilelik – 20. Hafta

Hamilelikte 20. hafta ile birlikte sürecin yarısını tamamlamış bulunmaktasınız. Bebeğiniz cinsiyetini bu haftadan itibaren net olarak öğrenebilirsiniz. Ancak bebeğiniz ilk ultrasonda size cinsiyetini göstermeyebilir. Sabırlı olmalısınız. Bebeğiniz artık çevresine karşı çok daha duyarlı ve yetişkinlerin algılayamadığı yükseklikte ve düşüklükte sesleri algılayabiliyor. Bu nedenle ani seslere karşı çok dikkatli olmalısınız.

Hamilelikte 20. Hafta – Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Hamileliğinizin yarısını tamamladığınız bu haftayla birlikte ortalama 5 kg almış olabilirsiniz. Çevrenizdeki insanlar artık göbeğinizden rahatlıkla hamile olduğunuzu anlıyor. Bu haftadan sonra haftalık olarak ortalama 500 gram kilo almaya devam edebilirsiniz. Hamileliğe başladığınız dönemde mevcut kilonuz olmanız gerekenin altında ise daha fazla kilo almanız problem yaratmayacaktır. Ancak eğer olmanız gereken kilonun üstünde bir kilo ile sürece başlamışsanız mutlaka kilonuza dikkat etmelisiniz. Hamileliğinizin ortasına geldiğiniz bu süreçte saçlarınızın ve tırnaklarınızın güçlendiğini hissedebilirsiniz. Vücut tüyleriniz ve saçlarınızın daha hızlı uzadığını fark etmenizde normaldir.

Hamilelikte 20. Hafta – Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Bebeğiniz artık 16-16,5 cm uzunluğunda ve 300 gram civarı bir ağırlığa sahip. Kalp atışları güçlenen bebeğinizin sinir hücreleri daha karmaşık bağlantıları oluşturmakla uğraşıyor. Duyu gelişimi hızla gelişen bebeğiniz çevreyi artık daha net algılıyor ve ani seslerden irkiliyor. Bebeğiniz eğer kızsa rahmi ve yumurtalıkları oluşuyor, erkekse testisleri oluşmaya başlıyor. Bebeğinizin dış cinsel organlarının son halini almasına çok az bir zaman kaldığı bu süreçte bebeğinizin cinsiyetini öğrenme şansınızda bir hayli yüksek. Saçları, tırnakları, kirpikleri ve kaşları büyüyen bebeğinizin tipi hakkında daha net kanıya sahip olabileceğiniz haftalara giriyorsunuz.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google