3 yıl önce
3 yıl önce

Hafta Hafta Hamilelik – 19. Hafta

İkinci trimester dönemin yarısında olduğunuz bu haftada artık bebeğinizle aranızda farklı bir bağ oluşturdunuz. Siz bebeğinizi daha çok hissediyorsunuz, bebeğiniz sizi rahatlıkla duyabiliyor. İlk trimester döneme göre hamilelik belirtileri açısından daha rahat olan bu dönemde bebeğinizin gelişimi ile vücudunuzda oluşan fiziksel değişiklikler sizi zorluyor olabilir.

Hamilelikte 19. Hafta – Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Hamilelikte 19. hafta ile birlikte kendinizi bedensel olarak çok büyük hissedebilirsiniz. Gebelik sürecini yarıladığınız bu dönemde gelecek haftalarda daha iri bir göbeğe sahip olacağınızı unutmamalısınız. Fiziksel değişimlerin hızla arttığı vücudunuzda pigment fazlalığından bazı bölgelerde cilt tonunuzun koyulaştığını fark edebilirsiniz. Bu koyulaşmalar doğum sonrasında kendiliğinden geçecektir. Ayrıca östrojen hormonundaki artışla birlikte avuçlarınız normalden daha kırmızı görünecektir. Alt karın bölgenizin tek tarafında ya da her iki tarafında ani ağrılar yaşayabilirsiniz. Vücut pozisyonu değiştirirken de yaşayabileceğiniz bu ağrılar normaldir. Rahminizi destekleyen bağ doku çevresinde oluşan bu ağrılar rahmin ağırlaşması nedeniyle oluşmaktadır. Dinlenmenize rağmen geçmeyen şiddetli ağrılarınız varsa mutlaka doktora gözükmeniz gereklidir.

Hamilelikte 19. Hafta – Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Bebeğinizin boyu yaklaşık 15 cm ve ağırlığı ise 240 gramdır. Hamilelikte 19. hafta ile birlikte bebeğinizin duyu gelişiminde patlama yaşanır. Artık görme, duyma, koklama, tat alma ve hissetme için beyninde farklı bölgeler atanmaktadır. Boyutu yaklaşık olarak bir mango kadar olan bebeğinizin vücudunun tüm parçaları orantılı bir boyuta ulaşmaktadır. Sinirleri etrafında miyelin kılıf oluşmaya başlayan bebeğinizin motor nöronları gelişiyor. Bebeğinizin cildini amniyon sıvısı içerisinde asitlenmeye karşı koruyacak verniks dokusu tüm vücudunu kaplıyor. Bu dönem içerisinde ultrason çekime girerseniz bebeğinizin yüzüne dokunduğunu, elimi emdiğini ve bacaklarını hareket ettirdiğini görebilirsiniz.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google