3 yıl önce
3 yıl önce

Hafta Hafta Hamilelik – 18. Hafta

Gebeliğin ikinci trimester dönemi içerisinde olduğunuz 18. haftada daha rahat beslenebilir ve bebeğinizin hareketlerini daha çok hissedersiniz. Hamilelikte 18. haftadan itibaren bebeğinizin sinir hücreleri daha da gelişmiş olacağı için onunla daha çok iletişim kurmaya başlayabilirsiniz. Bu hafta itibariyle vücudunuzun ağırlaştığını ve hareketlerinizin zorlaştığını fark edebilirsiniz.

Hamilelikte 18. Hafta – Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Hamilelikte 18. hafta ile birlikte kardiyovasküler sisteminizde değişiklikler meydana gelmeye başlayacaktır. Hormon değişikliği ve kalbinizin normalden daha yoğun çalışması sizi enerjisiz ve yorgun hissettirebilir. Ayrıca dolaşım sisteminizin bebeği beslemek için farklı çalıştığı bu süreçte tansiyonunuz normalden daha düşük değerlere sahip olabilir. Bu süreçte ani hareketler yapmak baş dönmelerine neden olacağından kontrollü hareket etmek gereklidir. Vücudunuzun hamilelik şeklini aldığı bu dönemde kendinizi yan yatmaya alıştırın. Sırtüstü yatmak rahminizden geçen kan akışının kalbinize dönmesine yardımcı olan damarlardan birini sıkıştırabilir ve bu da bebeğinizin gebelik sürecinizi olumsuz etkileyebilir. Sırt ve be ağrılarınızın artan vücut ağırlığınızla birlikte artacağı bu süreçte; oturma anında eğer mümkünse ayaklarınızı yüksekte kalacak şekilde konumlandırmaya özen gösterin. Ayrıca ağrıların yoğunlaştığı anlarda sıcak bir duş ile ağrıların önüne geçin. Dengeli beslenme kadar sıvı tüketiminin de önemli olduğunu unutmayın ve gün içerisinde bol bol su için.

Hamilelikte 18. Hafta – Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Günden güne büyüyen bebeğiniz şu an yaklaşık 14 cm boyunda ve 200 gram ağırlığındadır. Eklem bölgeleri tamamen gelişmiş olan bebeğiniz gün içerisinde bolca kollarını ve bacaklarını büküyor. Sizde bebeğinizin bu hareketlerini her geçen gün biraz daha hissediyorsunuz. Günlük rutinlere sahip olan bebeğinizin uyuma alışkanlığı da oluşmuş durumda. Hamilelikte 18. hafta ile birlikte eğer bebeğiniz erkekse ultrasonda cinsel organları kolaylıkla tespit edilebilir. Eğer bebeğiniz kızsa yumurta kanalı ve rahmi son şeklini almış durumda. Küçük ciğerlerinde hava torbaları gelişmekte olan bebeğiniz siz fark etmeseniz de hıçkırıkla tanışmış olabilir.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google