3 yıl önce
3 yıl önce

Hafta Hafta Hamilelik – 17. Hafta

Bebeğiniz hızla gelişimine devam ederken hamilelikte 17. hafta ile birlikte dengenizi kaybetmiş gibi hissedebilirsiniz. Karnınızın büyümesi vücudunuzun denge merkezinin değişmesine neden olacağından bu dönemde topuklu ayakkabılardan kaçınmalısınız. Bu hafta sonunda karnınız iyice büyüdüğünden çevrenizdeki insanlar tarafından tebrikleri duyabilirsiniz.

Hamilelikte 17. Hafta – Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Karın ve göğüs bölgesinde esnemeye bağlı cildinizde çatlaklar oluşacaktır. Bu durum kaşıntı oluşmasına neden olacaktır. Çatlaklardan korunmak için cildiye doktorunun önerdiği ürünleri kullanarak çatlakların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca bu dönemde göz kuruluğundan şikayetçi olabilirsiniz. Eğer lens kullanıyorsanız gözlük takmayı tercih etmelisiniz. Bu hafta ile birlikte D vitamini takviyesi çok önemli olacaktır. Öğünlerinizde mutlaka D vitamini içeren gıdalara yer vermelisiniz. Kalsiyum, fosfat ve D vitamini bebeğinizin kemik gelişimine yardımcı olacaktır.

Hamilelikte 17. Hafta – Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Bebeğiniz hamileliğin 17. haftasında bebeğiniz yaklaşık 150 gram ağırlığında ve 13 cm boyundadır. Bebeğinizin ter bezleri gelişti ve eklem yerlerini oynatmaya başladı. Kafatası yumuşak kıkırdaktan kemiğe doğru dönüşen bebeğinizin göbek bağı daha kalın ve güçlü bir hale geliyor. Bebeğinizin artık çiğneme, emme becerileri gelişiyor. Doğduğu andan itibaren kullanacağı hayati refleksleri günden güne mükemmel hale geliyor. Artık bebeğinizin kalbi dakikada 140-150 defa atıyor ve göğsünde solunum hareketleri yapmaya başlıyor. Saçları, kirpikleri uzayan bebeğiniz de sizinle birlikte kilo alıyor ve vücudunda yağ depolayacak dokuları geliştiriyor.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google