4 yıl önce
4 yıl önce

Hafta Hafta Hamilelik – 16. Hafta

Hamilelikte 16 ila 20. haftalar arasında anne adayları büyük değişimler geçirirler. Hamilelikte 16. hafta itibariyle bebeğinizin büyüklüğü yaklaşık bir avokado kadar olacaktır. Bu haftadan itibaren bebeğinizin büyüklüğü ve kilosu iki katına çıkacaktır. Anneler bebeklerinin ilk tekmeleri ile bu haftada karşılaşacaklardır. Ancak çoğu zaman ilk tekme anneler tarafından güçlükle fark edilir; sindirim problemi ya da mide problemleri ile karıştırılmaktadır.

Hamilelikte 16. Hafta – Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Hamilelikte 16. hafta ile birlikte karnınızın büyüdüğünü daha iyi gözlemleyebilirsiniz. Bebeğiniz bu haftada rahminizin üst kısmında yani kasık ve göbek bölgenizin ortasında yer almaktadır. Artan hormonlarınız sayesinde cildiniz ışıldamaya başlayacaktır. Mide bulantısının, ruhsal değişikliklerinizin azaldığı bu dönemde kilo aldığınızı fark edebilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde kilo almak ve bebeğinizin gelişimine destek olmak için bu dönemde beslenmenize çok dikkat edin. Dengeli kilo almak için şunlara dikkat edin:

  • Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu unutmayın ve kahvaltıda protein içeren lifli gıdalar tüketin.
  • İşlem görmüş gıdalardan ve şekerli yiyeceklerden uzak durun. Bu dönemde şeker tüketimine dikkat etmek gebelik diyabetini önleyeceğinden çok önemlidir.
  • Dolabınızda mutlaka sağlıklı atıştırmalıklara yer verin.
  • Gün içerisinde bol miktarda su tüketin.
  • Doktorunuzun onayladığı egzersizleri yapın.

Hamilelikte 16. Hafta – Bebekte Meydana Gelen Değişiklikler

Bebeğiniz şu anda 100 gram ağırlığında ve 11,5 cm boyunda. İlerleyen haftalarda bebeğiniz daha hızlı büyümeye başlayacak ve daha aktif olacak. Her geçen gün sinir sistemi geliştikçe hareket kabiliyeti de gelişecek olan bebeğiniz ellerini kollarını hareket ettirmeye başladı. Bebeğinizin kulakları son halini aldı ve kafası tamamen dikleşti. Bacakları tamamen gelişmiş olan bebeğinizin ayak tırnakları çıkmaya başladı. Bebeğiniz yüz hareketleri yapmaya başladı ancak henüz bunu kontrol edemiyor. Bebeğinizin cinsiyeti bu haftadan itibaren belli olacaktır. Ancak kesin olarak cinsiyeti öğrenebilmeniz için 20. haftayı beklemeniz gerekmektedir.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google