2 sene önce
2 sene önce

Gebelik Diyabeti Hem Anne Adayı Hem Bebek İçin Riskli

Diyabet hayatımızın herhangi bir döneminde her an karşı karşıya kalabildiğimiz bir sağlık sorunu olduğu gibi anne adayları, gebelik döneminde de bu rahatsızlıkla karşı karşıya kalabiliyor. Böyle bir durumda tedavi edilmeyen gebelik diyabeti, hem anne adayı hem de bebek için riskli bir hale gelebilmektedir. Bu durum oldukça nadir karşılaşılan sorunlardan biridir. Fakat normal şartlarda herhangi bir sorun olarak ortaya çıkmayan diyabet, hamilelik döneminde baş gösterebilir. Bu durumda tıp dilinde gebelik diyabeti olarak adlandırılmıştır.

Gebelikte Gebelik Diyabetinin Sebep Olduğu Rahatsızlıklar

Gebelik diyabeti tedavi edilmediği sürece hem anne adayı hem de bebek için sağlık sorunları ortaya çıkarmaktadır. Bu sorunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bebek ve anne adayı göz problemleri yaşayabilir. Özellikle gelişimini tamamlamamış bebeklerde bu sağlık sorunu kalıcı olabilmektedir.
  • Gelişimini tam olarak tamamlayamayan bebeğin ölü doğma riski olabilir.
  • Böbreklerde sorunlar yaşanabilir.
  • Bebeğin doğum sonrasında kalıcı sağlık sorunları ile yaşama riski olabilir.
  • Anne adayı düşük yapma riski ile karşı karşıya kalabilir.

Bu sorunun hamilelik döneminde ortaya çıkmış olması, normal düzeyde ilaç kullanımını etkilemektedir. Diyabet için tercih edilen ilaçların yanı sıra, bu dönemde daha hafif haplar kullanılır. Bu sebeple uzman eşliğinde bu soruna çözüm aramanız daha uygun olacaktır. Aksi halde bebeğin sağlığına zarar verilebilir.

Gebelikte Diyabet Riskini Azaltma

Anne adayının gebelikte diyabet ile karşılaşmaması için çok dikkatli olması gerekmektedir. Anne adayı beslenmesine dikkat etmeli en fazla 4 saat aç kalmalıdırlar. Düzenli olarak beslenmeli ve beslenmesinde diyabete sebep verecek gıdaları tüketmekten kaçınılmalıdır. Uyku düzenine dikkat etmelidir. Günlük 8 saat uyku gerektiği unutmamalıdır. Anne adayları, günlük kendini ve bebeğini yormayacak hafif egzersizler yaparak, sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilirler. Dikkatli olunmalı ve normal koşullara uygun şekilde dengeli beslenilmelidir.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google