2 sene önce
2 sene önce

Erken Doğumun Bir Nedeni: İdrar Yolu Enfeksiyonları

Erken doğum, hiçbir anne adayının istemeyeceği durumların başında gelmektedir. Her erken doğum sağlıklı olmamaktadır maalesef. Erken doğumlar hem anne için hem de bebek için büyük bir risk taşımaktadır. Özellikle bebek ölümlerinin en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Ölümle sonuçlanmayan erken doğumların birçoğunda ise sağlıklı gelişim olmadığı için, ciddi ve kalıcı sağlık problemleri ile karşı karşıya kalınmaktadır. Erken doğum, birçok nedenden dolayı olabilmektedir. Ama erken doğumun en önemli nedenlerinden biri, idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Bu durum birçok kadında görülmez. Fakat özellikle böbrek üşütmeleri ve mesane sorunlarında bu durum görülmektedir. İdrar yolunda bulunan enfeksiyon doğrudan anne rahmine ulaşır. Bu da bebeğin erken doğmasına sebep olur.

İdrar Yolu Enfeksiyonların Nedenleri

Birçok kadının erken doğum yapmasına neden olan idrar yolu enfeksiyonun nedeni, idrar yolu ve mesaneye giren bakterilerdir. Bunun yanında, bağırsakta bulunan E.Coli bakterisi de neden olmaktadır. Normal şartlarda sadece bağırsakta yaşayan bu bakteri, dışkı ile birlikte idrar yoluna gelerek, idrar yolu enfeksiyonuna neden olur. Böyle bir durumla karşılaşan anne adayın mutlak manada bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir. Aksi takdirde bu durum erken doğuma sebebiyet verebilir, anne ve bebeğin sağlığını riske atabilir. Bunu hissetmek son derece kolaydır. Annenin idrarını yaparken zorlanması ve yanma hissi duyması, belirtilerin başında gelir. Gelişmekte olan embriyonun herhangi bir nedenle zarar görmemesi için bu konuda titizlik, önemli bir husustur.

İdrar Yolu Enfeksiyonların Belirtileri

Erken doğumun önemli bir nedeni olan idrar yolu enfeksiyonun belirtileri şu şekilde olabilir:

  • Yan karın bölgelerinde sürekli oluşan ve geçmeyen ağrılar
  • Normal idrar renginin dışında bir idrar rengi
  • Geceleri sık sık idrara çıkma isteği
  • İdrarda az da olsa kan olması
  • Normalin üzerinde ağır bir koku

Yukardaki belirtilerden herhangi biri varsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Bu durum hem sizin hem de doğacak olan bebeğinizin sağlığı için gereklidir. Özellikle meydana gelebilecek erken doğum sorunu, bu sayede çözülebilir. Birçok anne adayı bu sorunu görmezden geldikleri için büyük sıkıntılar yaşamışlardır. Erken doğum sadece bebeğe değil, aynı zamanda anneye de zarar verebilen bir problemdir.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google