3 sene önce
3 sene önce

Bakan Selçuk Ocak Başında Engelli Ataması Gerçekleştireceğiz

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Bakanlıkça çevrim içi olarak düzenlenen, “Herkes İçin Erişilebilirlik Programı”nda yaptığı konuşmada, ​​​​​​engelli haklarının günümüz dünyasının en önemli konularından biri olduğunu ifade etti.

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’inin engelli bireylerden oluştuğunu dile getiren Selçuk, bu insani meseleyi istatistiklerin ötesinde gördüklerini belirtti.

Türkiye’de engellilerin karşı karşıya oldukları sorunları, ancak 2002’den sonra hakkıyla gündeme gelebildiğini vurgulayan Selçuk, “Engelli kardeşlerimizi yılda bir kez değil, her an gözeten bir yönetim anlayışına sahip olduğunuzu bir kez daha ifade etmek isterim. Hamdolsun, bu süreçte hem engelli hakları hem de engelli kardeşlerimizin yaşam standartlarının yükseltilmesi bakımından oldukça iyi bir noktaya ulaştık.” diye konuştu.

Hukuki altyapı başta olmak üzere, hayata geçirdikleri icraatlar, sürekli geliştirdikleri projeler ve bilinçlendirme faaliyetleriyle engelli vatandaşlara her daim ulaşmayı hedeflediklerine dikkati çeken Selçuk, “Artık hiçbir ayrım gözetmeksizin, vatandaşımızın yanında olan bir devletimiz var. Bizim engelli politikalarımızdaki temel vizyonumuz, engelli vatandaşlarımız için hayatı erişilebilir kılmak ve onları hayatın akışına dahil etmek.” ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk, 2002’den bugüne, engellilerin sorunlarının çözüm noktasında da Türkiye’de ilkleri başardıklarını belirterek, bu kapsamda yapılan çalışmaları anımsattı.

Engellilere yönelik Aile Temelli Ulusal Erken Müdahale programını başlattıklarını anlatan Selçuk, akademisyen ve STK’lerden bu programa desteklerini istedi.

Selçuk ayrıca engellilerin yaşamlarını kendi başlarına sürdürmelerini hedeflediklerini altını çizerek yaşamlarını kendi başlarına sürdüremeyen vatandaşlara da düzenli olarak bakım hizmeti sunduklarını veya bakımlarına destek olduklarını aktardı.

 

“Bakanlık olarak önceliğimiz eğer mümkünse engelli bireyleri aileleri yanında destekleyebilmek.” diyen Selçuk, aileleri yanında kalan engelliler için gündüz bakım hizmeti, evde bakım yardımı, evde bakıma destek gibi hizmet modelleri olduklarını anlattı. Bu hizmet modellerinin bir süreç içerisinde kademeli olarak birbirlerini tamamlayan bir yapı oluşturduğuna işaret eden Selçuk, “Biz engellilerimizin bütün şartlarını kolaylaştırmak için seferber olmak durumundayız. Bu desteklerin yeterli olmadığı durumlarda ise kurumsal bakım hizmetlerimizi devreye alıyoruz.” diye konuştu.

Bakan Selçuk, aileler için engelli bir yakına sahip olmanın birtakım zorluklara neden olduğuna dikkati çekerek engelli ailelerin çeşitli nedenlerle kısa süreliğine engelli bireyleri emanet edebileceği güvenilir bir yere ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Bu kapsamda engelli vatandaşları bir yıl içinde 45 güne kadar kuruluşlarda ücretsiz misafir edebildiklerini belirten Selçuk, bu hizmeti daha yaygın bir şekilde uygulamayı hedeflediklerini de vurguladı.

“İstiyoruz ki engellilerimiz üretken bir birey olarak topluma katkı sağlasınlar”

Bakan Selçuk, engelli vatandaşların ihtiyaç duydukları sağlık hizmetlerini kaliteli, hızlı ve etkin bir şekilde almalarını temin edebildiklerini de dile getirerek engellilerin tüm tedavi masrafları, tıbbi cihazlar ve ilaçlar dahil Genel Sağlık Sigortası kapsamında karşılandığını hatırlattı.

Ayrıca 2019’da engelli raporları için önemli bir adım attıklarını vurgulayan Selçuk, Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu’nu (ÇÖZGER) yeniden düzenlediklerini, bu kapsamda engelli vatandaşların raporlarının elektronik ortamda ilgili tüm kurumlar tarafından görülebildiğini anlattı.

Engellilerimizin toplum içinde daha fazla var olabilmelerinin en önemli adımlarından birisi de istihdamın önündeki engellerin kaldırılması olduğunun altını çizen Selçuk, “İstiyoruz ki engellilerimiz üretken bir birey olarak topluma katkı sağlasınlar. Toplumla beraber milletimize, vatanımıza hizmet etmeye devam etsinler.” dedi.

Bunun içinde engelli çalıştırma zorunluluğu, engelli iş koçluğu, E-KPSS ile kamuda engelli memur ataması, girişimcilik desteği gibi uygulamalar yaptıklarını hatırlatan Selçuk, şöyle devam etti:

“Şu anda kamu kurum ve kuruluşlarındaki kontenjanımızdaki doluluk oranı da yükselmiş durumda. Uyguladığımız istihdam politikaları neticesinde bugüne kadar 405 bine yakın engelli kardeşimizi iş hayatıyla buluşturduk. Engellilerimizin iş becerileri, yetenekleriyle uyumlu işlere yerleştirilmelerini önemsiyoruz. Bu anlamda İŞKUR’yun Engelli İş Koçluğu uygulaması ile de yaklaşık 1000 engellimize sürdürülebilir istihdam sağladık.”

Özel sektör iş birliği ile “İşe Katıl Hayata Atıl Projesi”ni başlattıklarını ve proje sayesinde yaklaşık 96 bini aşkın engellinin özel sektörde çalıştığını anlatan Selçuk, engellilerin korumalı işyerlerinde istihdamları için de Bakanlıkça işverene ücret desteği vermeyi sürdürdüklerini söyledi.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google