3 sene önce
3 sene önce

Hamilelikte Uzak Durmanız Gereken 8 Yiyecek

Hamilelik döneminde birçok konuda detaylara dikkat etmeniz gerektiğiniz zaten farkındasınızdır. Bu konulardan birisi de, tabi ki beslenme! Beslenme konusunda dikkat edeceğiniz detaylar, hem sizin sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmenizi sağlar, hem de bebeğinizin gelişimininde bir problem yaşamanızın önüne geçer.

Hamilelikte Uzak Durmanız Gereken 8 Yiyecek

Karaciğer

Bir sakatat çeşidi olan karaciğer, oldukça yüksek miktarda A vitamini içerir ve hamilelik döneminde fazla A vitamini alınması zararlıdır. Bu yüzden, hamilelik döneminde karaciğerden uzak durmakta fayda var.

Tam Pişmemiş Et

Tam pişmemiş etler, toksoplazma taşıyabilirler ve bu da vücudunuzun zehirlenmesi anlamına gelir. Hatta bazı durumlarda bu zehirlenme, düşük ya da doğum kusurlarına bile sebep olabilir. Bu yüzden, hamilelik döneminde salam, sosis gibi şarküteri ürünlerinden uzak durmak, kırmızı ve beyaz eti içinde pembelik kalmayana kadar pişirmek önemli.

Tam Pişmemiş Yumurta

Salmonella adı verilen bakteri, hayatın her döneminde bağırsak enfeksiyonlarına sebep olabilir. Hamilelik döneminde salmonellanın sebep olduğu bağırsak enfeksiyonu, ciddiyet kazanabilir. Tam pişmemiş yumurtadan bulaşabilen salmonella enfeksiyonuna maruz kalmamak için, yumurtanızı tam olarak pişirdiğinizden emin olmalısınız.

Deniz Ürünleri (Bazıları)

Hamilelik döneminde deniz ürünü tüketecekseniz, hangi deniz ürününü tükettiğinize dikkat etmelisiniz. Karides, ıstakoz, midye gibi nispeten çiğ kalmış ya da tam pişmemiş ürünlerden uzak durmalısınız. Balık tüketecekseniz, yüzey balıklarını tercih etmelisiniz. Dip balıkları, yüksek miktarda civa içerebilirler ve civa oldukça zararlı bir maddedir!

Yapay Şekerli Ürünler

Pastalar, reçeller, marmelatlar… Hamilelik döneminde bunlar oldukça iştah açıcı görünebilirler. ancak yüksek miktarda yapay şeker içeren tüm bu gıdalardan uzak durmalısınız.

Soya Sosu

Soya, günümüzde genetiğiyle oynanmış bir üründür. Bu tip ürünlere genel olarak GDO’lu ürün (genetiği değiştirilmiş organizmalı ürün) denir. Doğal olmayan bu ürünlerden hamilelik sürecinde uzak durmanızı öneririz.

Küflü Peynirler

Bazı peynir ürünleri, doğaları gereği, küflü olarak tüketilirler. Bu tür peynirleri seviyorsanız, hamilelik döneminde bu peynirlerden uzak durmanızda fayda var. Bazı küf türleri hamilelik döneminde tüketildiklerinde, hamileliği olumsuz etkileyebilirler.

Her Türlü Sakatat

Kokoreç, kelle paça, beyin, dil… Her türlü sakatattan uzak durmalısınız. Bakteri enfeksiyonuna en müsait yiyeceklerden olan sakatat grubu yiyecekler, enfeksiyon kapmanıza sebep olabilirler.

Etiketler :
Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google