9 ay önce
9 ay önce

Hamilelikte Bitki Çayına Dikkat! Zararları Neler?

Gebelikte Bitki Çayına Dikkat!

Gebelikte bitki çayının sık sık tüketilmesi düşük riskini artırmaktadır. Rahim kasılmasını artırarak gebenin erken doğum riskini de artırmaktadır. Gebelerde folikasit seviyesini olumsuz bir şekilde etkileneceği düşünüldüğünün kişinin bitkisel çaylar tüketmesi yasaktır. Ancak emziren annelerin yeşil çay tüketmesi durumunda kafein artışı bebeğin uyku düzenini olumsuz yönden etkilemektedir. Bu sebeple uzmanlar emziren annelerin yeşil çaydan uzak durması gerektiğini vurguluyor. Hamile kişiler gebeliğin ilk 3 ayına dikkat etmelidir. İlk 3 ayda düşük riski oldukça fazladır. Dolayısı ile anne adaylarının bitkisel çay kullanımında doktora danışılmasını tavsiye ederiz.

Hamilelikte bitkisel çaylar yerine kalsiyum dengesini sağlamak için süt tüketilmelidir. Aynı zamanda kendinizin hazırlayacağı meyve suları ve her gün 2.5 Lt su tüketilmelidir. Eğer yeşil çaydan vazgeçemiyorsanız günde 1 fincandan fazla tüketilmemelidir. Hamilelik sürecinde bitkisel çayların zarar vermeyeceği düşünülse de bebeğinizi kaybetme riskinin olduğunu unutmayınız. Çünkü hamilelik oldukça bir süreçtir. Bu nedenle yenilen ve içilen tüm besinlere dikkat edilmelidir.

Sürekli düşük tehlikesi ile karşılaşan gebeler bitki çaylarından uzak durmalıdır. Bazı bitki çayları rahimde kasılmalara sebep olarak bebeğin düşmesine sebep olabilir. Bu nedenle bitkisel çaylar içmeyi bırakamıyorsanız dozuna dikkat etmenizi önermekteyiz. Aşırı tüketim oldukça sakıncalıdır. Örneğin; safran, kekik, kimyon, ısırgan, sinameki ve tarçın gibi bitkisel çaylar bebek için oldukça risklidir. Fakat dozuna dikkat edilir ise içilebilir.

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google