3 sene önce
3 sene önce

Hamilelik Semptomuyla İlgili Endişeleriniz Varsa 3 İpucu

Genelde hamilelik semptomları konusunda endişelenmemeyi seçiyorum çünkü çoğu benim için normal hale geldi (hamile kadınlar için gayet normal, başka biri ve kesinlikle endişelenmenize neden olur).

Her gün kusuyor musunuz? Normal. Metal gibi yemek tadı mı? Normal. Bir dakika kafaları kırmak gibi hissediyor ve sonraki dakika, Ross ve Rachel’ın ayrılığını tekrarlamak için çirkin ağlıyor mu? Tamamen normal.

Ama hamileliğinizde bir şeyin gerçekten normal olmadığını düşünüyorsanız ne yaparsınız ?

Hamilelik Endişem

Dördüncü bebeğimle üçüncü trimesterde, her şeyin yolunda olmadığını hissetmeye başladım. Büyük bir şekilde değil, ama küçük farklılıklar fark ettim. Çok yorulmuştum. (Tamam, bu hamilelik sırasında kötü hissetme listeme başlamanın korkunç bir yolu.) Ama her hamile kadın kendini yorgun hissettiği kadar, aniden daha yorgun, gerçekten yorgun hissediyordum ve bu benim dördüncü rodeomdu ve bildiğimi hissettim. ne bekleyebileceğinizi.

Çişim çok koyu sarıydı, bu gölge gibi turuncu mu yoksa kahverengi mi olduğundan emin değilsiniz ama idrar olduğu için sarı diyorsunuz. (Sifonu çekmeden önce tuvaleti kontrol etmiyorsanız, bağırsak ve mesane sağlığı 101. Garipliğin üstesinden gelin ve sifonu çekmeden önce tarayın.)

Sonra bir öğleden sonra, dört yaşındaki çocuğumun bisikletini sürmesini izliyordum ve “Kaşıntıma bak” diye düşündüm.

Kaşıntı.

Aman Allahım, kaşıntı yoğundu! Hiç atlet ayağınız oldu mu? Ayak parmaklarınızı halıya batırmanıza neden olan kaşıntıyı yatıştırmaya çalışarak deriyi kırmanıza neden olan tür? Yatağa uzanmak, bu tür bir kaşıntı başlayacak ve günün gerginliği nihayet kazanmadan önce beni uyanık tutacaktı. Sadece ayaklarımın üzerinde, sadece geceleri. (Bazı hamilelik semptomlarının tuhaf olduğunu söylemiş miydim?)

Bu yüzden o öğleden sonra ılık bahar çimentosunun üzerinde oturarak, hamilelik sırasında internette kaşıntılı ayakları aradım. Ortaya çıkan ilk tıbbi site, bana tam olarak uyan semptomların bir listesini ve alışılmadık bir adla birlikte gösterdiği için kalbim battı: gebelikte intrahepatik kolestaz .

Her bölge hemfikirdi: Kaşıntı can sıkıcı olmanın da ötesindeydi, ancak çok daha önemlisi, bu 1000 hastalıktan 1’i, bebeğin ölü doğum riskini artırıyor.

İşte o zaman ebemi aradım.

“Kötü bir şey yaptım,” ebeme itiraf ettim. Google’da araştırdım ve şimdi endişeliyim.

Ebe güldü ve detayları sordu.

Yoğun yorgunluğumu, koyu renkli idrarımı ve kaşıntılı ayaklarımı anlattım ve o öğleden sonra bir kan testi yaptırdı. Gerçekten de gebeliğin intrahepatik kolestazı teşhisi kondu ve hemen ilaç tedavisine başladım.

Öyleyse, bir hamilelik belirtisinden endişe duyduğunuzda ne yapmalısınız?

Keşke size kesin olarak söyleyebilseydim. Bundan sonra olduğu gibi, kolay bir cevap yok. Ama işte kesin olarak öğrendiğim üç şey var.

1. Asla daha fazlasını öğrenmekten korkmayın.

Sadece endişelenmek yerine, daha fazla bilgi için saygın kaynaklara bakın. Araştırmanız çoğu zaman size semptomlarınızın (tuhaf burun kanaması bile) strese girecek bir şey olmadığını öğretecektir. Endişelenmek için bir neden varsa, bilmekten memnun olacaksın.

2. Sağlık uzmanınız yardım etmek için oradadır.

Bu anne olayını tek başımıza yapmamıza gerek yok ve aptalca soru diye bir şey de yok. Sağlık uzmanlarınız işlerinde iyiyse, endişelerinizi ciddiye alacak ve saygılı olacak, sizi mümkün olduğunca rahatlatacak ve gerektiğinde tüm uygun önlemleri alacaklardır. Değilse, yapan birini bulun.

3. Bu içgüdülerle devam edin.

Bazen o anne-içgüdü (veya sezgi ya da her ne demek istiyorsan) sana çocuklara bakmanı söyler. Bazen size yaptığınız şeyi durdurmanızı ve orada olmanızı söyleyecektir. Ve bazen size bir şeyin tam olarak doğru olmadığını ve hamilelikte kaşıntılı ayakları google’da arattığını söyleyecektir. 

İçgüdülerimi dinlediğim ve takip ettiğim o zamanlar için sonsuza kadar minnettarım. Endişeli bir nonstress testinden sonra, 37. haftada indüklendim ve tatlı bebeğimiz, sağlıklı ve neşeli bir başlangıç ​​yaptı.

Tüm bu garip semptomlar sonunda kaybolacak, ancak vücudunuz sonsuza dek değişecek. Endişenin nedenleri değişecek ama ortadan kalkmayacak. Gerçek şu ki, tüm bunlara değer. Delicesine, hayal edilemeyecek kadar buna değer.

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google