3 sene önce
3 sene önce

Hafta Hafta Gebelik Süreci Nasıl İlerler?

Hafta Hafta Gebelik

İlk anne öğrendiğinizi duyduğunuzdaki sevinç hafta hafta gebelik de içinizde büyüyen bebeğiniz ile filizlenecek. Gebelik süreci genellikle 41. Hafta da sonlanması gerekir. Ancak sebeplerden dolayı 43. Haftaya aksaması söz konusu olabilir. Eğer anne karnın bebeğin sağlığını riske atacak bir durum söz konusu değil ise doktor normal doğum olması için en fazla birkaç gün bekleyecektir. Çünkü 41. hafta içerisinde olan gebenin artık doğuma alınması gerekir.

Gebeliğin 2. haftasında döllenme meydana gelir. 3. hafta bebeğin rahme yerleşmesi görülmektedir. 4. Hafta da embriyo dönemi başlar ve anne adayı adet gecikmesi yaşar. Bu durumda gebe olduğunu anlayabilir aya gelmiş olur. 5. hafta da bebek hızla büyümeye devam eder. Zayıf da olsa kalp atışları duyulabilir. 6. hafta da bebeğin ağzı, kulakları, bağırsak ve beyni gelişmeye başlar. 7. hafta da bebeğin büyüklüğü 2 katına çıkar.

8. Hafta da bebek hareket etmeye başlar. Sinir hücreleri, solunum yolları, akciğer gelişimi görülür. 9. hafta da gözler, kulak kıvrımları, burun delikleri ve burun daha belirgin hale gelir. 10. hafta da embriyonun gelişimi tamamlanır. 11. Hafta da bebek tamamen oluşmuş olur ve tekme atmaya başlar. 12. hafta da bebeğin refleksleri başlar. 13. hafta da bebeğin parmak izi oluşur. Bu haftadan sonra bebeğin tüm gelişimi oluşur ve daha da hareketlenmeye başlar. Özellikle 22. Haftadan sonra bebeğin sabah akşam anne karnında kıpır kıpır olması ve anne adayının sürekli acıkması gözlemlenmiştir.

Anne adayları ve hamilelik sürecindeki gelişmeleri merak edenlere özel olarak diğer yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Annelik Blog

Etiketler :
Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google