3 sene önce
3 sene önce

Yüksek Riskli İller Belli Oldu! Mavi, Sarı, Turuncu Kırmızı Liste ve Harita!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamalarda kısıtlamaların kaldırılacağı yerlere ilişkin bir çalışmayı paylaştı. Kabine toplantısı sonrasında normalleşme adımlarının nasıl atılacağı belli oldu.

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı hangi illerde olacak?

Yüksek riskli illerde kısıtlamalar devam edecek. Düşük riskli illerde hafta sonu soka çıkma yasağı olmayacak.

Bilindiği gibi 18 Mart 2020’de bilim insanlarımız hiç dünyamız ve ilgili tüm kesimlerle birlikte yaptığımız toplantının ardından ortak akıl ve karar ürünü olarak ortaya çıkan kapsamlı tedbirleri milletimizde paylaşıldı. Salgının yayıldığı dönemlerde tedbirleri ulaştırırken salgına şehrinin aşağı yönlü olduğu dönemlerde de normalleşme adımlarını atmıştık süreç içinde aldığımız tedbirler den etkilenen tüm kesimler için ilave destek paketleri oluşturmuş ve uygulamaya geçirmişti. Her şeye rağmen salgın tedbirleri sebebiyle işi bozulan geliri azalan vatandaşlarımız olmuştu. Bunları yakından takip ederek pek çok farklı yol ve yöntemle kendilerini desteklemeye çalıştık normale döndürülecek İhtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecektir.

Haritadaki mavi düşük risk, sarı orta, turuncu yüksek kırmızı ise yüksek risk olan illeri ifade etmektedir.

Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarımızla ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerimizde kaldırılırken yüksek ve çok yüksek riskli sınıftaki illerde ise sokağa çıkma süresi artırılacaktır. Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişi yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişi geçmemek ve bir saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek. Sivil toplum kuruluşları meslek odaları Kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel konuları orta ve yüksek illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecektir.

Diğer uygulamaların nasıl olacak? Daha önce de belirttiğimiz gibi Valilik başkanlığındaki il hıfzısıhha kurumlarımız tarafından belirlenecektir.

Siteye erişmek için linke tıklayın.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google