11 ay önce
11 ay önce

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve AFAD Afet Gönüllüleri Başvurusu Alınacak mı?

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin tüm Türkiye genelinde acil durumlarda görevlendirilmek üzere afet gönüllüleri projesi başvurusu başlatıldı. Bu projeye başvuru yapan vatandaşların AFAD tarafından alacakları eğitimler sonrası acil durum ve afet gibi durumlarda görev alması bekleniyor. Peki afet gönüllüleri başvurusu ne zaman alınacak?

Ankara Belediyesi Afet Gönüllüleri projesi

ABB’de 2021 afet farkındalık yılı olarak ilan edildi. Deprem risk yönetimi ile kentsel daire başkanlığı afet yönetimi izleme ve eğitim şubesi tarafından başlatılan afet gönüllüleri projesinde çekirdek kadro oluşturuldu ve bu kadrodaki görevlendirilecek kişilere eğitimler verilecek. Şu ana kadar başvuru yapan kişi sayısı 500 olarak açıklandı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 257 kişilik ekibe eğitimler için belirlendi. Bu ekip için yakın zamanda eğitimler başlatılacak.

Eğitimler ne zaman başlayacak?

Başvuru sonuçlarına göre açıklanan afet gönüllüleri isim listesindeki vatandaşlara AFAD ile birlikte koordineli bir şekilde hafif arama kurtarma eğitici eğitimi, farkındalık eğitmen eğitimleri, kentsel arama kurtarma eğitici eğitimleri ile tahliye lojistik destek eğitici eğitimlerinden oluşan 4 farklı ana başlıkta eğitimler yapılacak. Bu eğitimlerin ne zaman başlayacağı listedeki vatandaşlara elektronik iletişim üzerinden duyurulacak. Fakat 1 ay içerisinde başlaması bekleniyor.

ABB’ye  Gönüllü Başvurusu alınacak mı?

Diğer yandan Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığından koordine edilen bu gönüllük projesinde görevli Daire Başkanı olan Mutlu Gürler, eğitimlerin meslek gruplarına göre planlandığını açıklarken, yeni afet gönüllüleri başvurusu alınıp alınmayacağını henüz açıklamadı.

Afad gönüllük başvurusu;

AFAD gönüllüleri projesinde AFAD başvurusu alınmaya devam ediliyor. Bunun için gerekli olan başvuru şartları açıklandı. Afad gönüllüsü başvurusu yapmak isterseniz. Başvuru için iki farklı şart aranacak.

  • Yaş şartlarında 15 yaşını doldurmuş olmak.
  • Destek afad gönüllüsü eğitimlerine katılabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.

Başvuruların nasıl yapılacağı da açıklandı. Adayların e-devlet üzerinden başvuru yapmaları gerekmektedir. Afad gönüllüsü gönüllük seviyesi üç aşamadan oluşmaktadır. Temel afad, Destek afad ve uzman afad gönüllüleri bu seviyelerdedir.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google