Çocuklarda ve Bebeklerde Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir? Alınacak Önlemler Neler?

Baharın gelişi ile birlikte doğadaki meydana gelen gelişmelerinde çocukların ve bebeklerin gelişim çağında olanlar için bazı problemleride beraberinde getirmektedir. Doğanın uyanması ile birlikte çiçek tozları ve polenler çocuklar üzerinde bazı ters etkileri olabilmektedir.  Çin poleni, çayır poleni, ot polenleri gibi pek çok polen buluyor ve genelde dönemsel olarak meydana gelmektedir.

Mevsimsel alerji belirtileri nelerdir?

Çocuklarda en sık görülen halk arasında saman nezlesi olarak bilinen burun tıkanıkları olabilir. Çocuklarda şeffaf ve alerjik sıvı akıntısı olabilmektedir. Bu akıntı çok fazla yoğunlukta olabilmektedir. Burunda kaşıntı olabilir. Burun kaşıntılarından dolayı burunlarda tahrişler yapabilmektedir. Gözlerde sulanma ve kaşıntı olabilmektedir. Boğazda kuruluk hissi boğazı temizleme ve kaşıntı hissi, üst üste hapşırmalar bu mevsimlerde görülen bazı belirtilerdir.

  • Burun tıkanıkları
  • Burundan yoğun akan şeffaf akıntı
  • Burunda kaşıntılar
  • Gözlerde sulanma ve göz kaşıntısı
  • Boğazda kuruluk, temizleme ve kaşıntı hissi
  • Hapşırma belirtileri

Alerjilerin çocuklardaki olumsuz etkileri neler?

Bu tür alerjik problemleri olan çocukların okul çağında ise okul performanslarını olumsuz olarak etkilemektedir. Mevsim başladığında atak geçirmeleri yaşayabileceğinden, burun tıkanıkları kaşıntı, burun akıntısı gibi durumlar çocuğun uyku kalitesini düşürecektir. Okulda iken yaşam kalitesini azaltıp okul konsantresini olumsuz olarak etki etmektedir.

Mevsimsel alerji için ne yapılmalı?

Polenlerin en yoğun olduğu saatler sabah saatleridir. Polenler sabahleyin daha yoğun olarak dolaşım sağlarlar. Sabahleyin camları açarak çok fazla havalandırmamak gerekmektedir. Havalandırma saatini öğleyin tercih etmeliyiz. Açık havada egzersiz yaptırmamak gerekmektedir. Havaların rüzgarlı olduğu zamanlarda açık havada zaman geçirmemek gerekmektedir. Bu tür mevsim ve havalarda kapalı ortamlarda vakit geçirmek gereklidir. Alerjik çocukların dışarıdan geldiklerinde üzerinde olabilecek polenlerden kurtulmak için yapılabilecek bazı önlemler almalısınız. Bunun için üzerinizi değiştirmek, duş aldırmak, hijyenik bir temizlik yaptırmak gerekli olabilmektedir.

Çocukların bu mevsimde dışarıya çıktıklarında uv koruma gözlüğü kullanabilecektir. Güneşin ve polenlerin zararlarından korumaları sağlayabilecektir. Baş çevresine polen gelmesini engellenmesi için şapka takmak uygun olabilmektedir.

Bahar alerjisi tedavisi;

Bahar aylarında astım teşhisi var ise bu mevsimlerde kullanabilecekleri doktor tavsiyesi ile kullanabilen etkili ilaçlar saman alerjisi ataklarını azaltmaktadır. Pediaktrik alerjik olan çocukların bu dönemde mutlaka doktor tedavisi yapılmalıdır.

Alerjik tedavide ne gibi ilaçlar kullanılmaktadır?

Alerjen duyarlılığını azaltan ilaçlardır. Şurup şeklindedir büyükler için tabletleri bulunmaktadır. Burun sprey şeklinde tedavi yapılmaktadır. Bu ilaçlarda kortizon bulunmaktadır. Tüm bu ilaçların doktor kontrolünde yapılmalıdır. Çocuk alerji doktorları tarafından aile öyküsü ve yapılacakları testlerde aşı tedavisi kararı verilmektedir.

Alerjiler bir birini tetikler mi?

Küçükken sık sık bronşit geçiren, cildi kuru olan çocuklar büyüdüğünde saman nezlesi olabilir. Genetik yük, çevresel faktörler (ev içinde sigara dumanı) sık ve şiddetli atlatmasına neden olur. Ataklar daha artacaktır.

İki Anne Bir Mutfak YouTube Kanalında yayımlanan ve Amerikan Hastanesi Dr. Aylin Şimşek ile yapılan çocuklarda bahar alerjisine ne iyi gelir videosunu izleyebilir kanala abone olabilirsiniz.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google