3 yıl önce
3 yıl önce

9 Soruda Devam Sütü Nedir? Bebeklerde Ne Zaman Başlamalı? Yapılan Hatalar!

Devam sütleri hangi durumlarda bebek beslenmesi için önemlidir?

Dünya Sağlık Örgütü annelere tavsiyesi bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü içirilmesidir. Fakat bazı durumlarda anne sütü yetersiz olabiliyor. Bu Annenin sağlığı ile ilgili bir durum olabilir. Bebeğin yeterli emerek emmediği durumlar sütü yarısına yeterli yapamadığı durumlar çok nadir görülen bir durum değildir. Anne sütünün yetmediği durumları tespit etmek için mutlaka uzman görüşü tarafından verilmelidir. Anneyi takip eden ve bebeği takip eden çocuk hekimi ile birlikte sütün neye dayanarak yetmediğini objektif olarak karar verilmelidir.

Anne sütünün yeterli olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Burada en önemlisi bebeğin gelişimidir. Bebeğin kilosu tespit ederek yetersizliğine karar veriliyor. Türkiye’de en sık görülen bir yanlış uygulama bebeğimin sütümün yetmediği takdirde annenin erken ek gıdaya başlamasıdır. 4 ayda anne ek gıdaya başvurabiliyor doktora danışmadan bu uygulama geçmek çok yanlıştır. Bazı anneler kendi bebeğine yakın bir bebeğe bakarak ya da arkadaşınız uyarısıyla bak sütün yetmiyor Hadi ek gıdaya geçelim dediği durumlar çok sık karşılaşıyor. Şu an çocuk hekimleri olarak baş etmeye çalıştığımız bilinçlendirmeye çalışmış en büyük durum ilk 6 aydan önce ek gıdaya başlama konusudur. Anne sütü yetmiyorsa burada ne yapacağız? 6 aydan sonra özellikle devam sütü ve yine doktor önerisiyle devam sütünü devreye girmesi gerekiyor.

6. aydan sonra bebeğin süt ihtiyacı ne kadardır?

Altıncı aydan sonra bir bebeğin süt ihtiyacı ne kadardır? 6. Ayda normalde tamamlayıcı beslenmeye geçiyoruz. Başa baş bebeği alıştırmalar yaptırırız besinlerle tanıştırıyoruz.  Esas rol anne sütünde olmalı, ek gıdaya başlayan bir bebek ek gıda tamamlayıcı beslenme şemasını oturursa yaklaşık 3 ana öğün 1-2 ara öğün almaya başladıysa yavaş yavaş geçiyor. Devam sütü ihtiyacı burada anne sütü ihtiyacı da aynı aynı zamanda ortalama 500-600 miligramdır. 2 su bardağı kadar devam sütü takviyesi 6. aydan sonra bebekler için aslında yeterli olmaktadır.

Devam sütü verilirken yapılan hatalar.

Devam sütüne geçilirken yapılan şöyle bir hata var. Tamamlayıcı beslenmeye geçtiğimizde anneler artık sanki bebeğinizin sütü ihtiyacı tamamen bitmiş tamamen tamamlayıcı beslenme ağırlıklı beslenmesi gerekiyor bilgisi ile anne sütü veriyorsa anne sütünü azaltmaya meğillidirler. Devam sütü veriyorsa devam sütünü azaltmaya meğillidir. Bilinmelidir ki 6 ile 9 ay arasında bir bebeğin tamamlayıcı beslenme ihtiyacı günlük 2 küçük kavanoz kadardır. 6 ayda 9 ayda bir bebeğe yüzde yetmiş ağırlıkla eğer anne sütü yetersizse devam sütüyle gitmeliyiz.

9 ile  12 ay arasında bu üç küçük kavanozda çıkıyor. 9 ile 12 arasındaki bir bebeğin günlük beslenme ihtiyacının yüzde 20’si anne sütüdür. Eğer anne sütü yetersizse devam sütü yüzde 50’si tamamlayıcı beslenme olmalıdır. 1 yaşına kadar aslında ana öğün yine anne sütüdür. Yetersizliğinde ise devam sütüdür. 6 aydan sonra anne sütü besleyici değerinin azalması bazı vitamin ve minerallerin yeterli gelmemiş dediler mutlaka tamamlayıcı beslenme geçirmeli ama hiçbir zaman anne sütünün önüne geçmemeli. Çünkü Bebeğim bana ihtiyacı yine anne sütünün içeriği bebeğin zaten yüze 79 aya kadar ihtiyacını karşılıyor. İçinde bağışıklık hücreleri var. Anneden bebeğe aktarılan çok kıymetli bağışıklık hücreleri Bu yüzden bebeğimizin genel sağlığı açısından ana sütün orada anne sütü yokluğunda ise devam sütü olduğunu unutmamamız.

1 yaşından sonra devam sütü verilmeli midir?

Dünya Sağlık Örgütü önerisine göre 1 yaşından sonra 2 yaş ve üstüne kadar anne sütü yine anne sütü devam edecek devam sütleri devreye girecek Yine Türkiye dede bizim ülkemizde yapılan hatalardan biri de özellikle 1 yaşın altında bazı hayvan sütlerini erken geçirmesidir.

Keçi ve inek sütü kaç yaşında altına içirilmelidir?

İnek sütü gibi keçi sütü hiçbir zaman 1 yaşın altında kullanılmamalı. 1 yaşın üstünde verilebilir ama burada bebeğin gelişmesi için uygun içeride devam sütü verilmesi. Eğer mümkünse daha doğrudur ama 1 yaşından sonra gerçekten ailenin alım durumu yoksa inek sütü keçi sütü gibi sütleri bebeğini verebilir ama bir yaşından önce verilmemelidir.

1 yaşından önce keçi sütü verilmeli mi? inek sütü ve keçi sütü içirilmesinin bebek için sakıncası nedir?

Bebeklerde inek sütü içindeki proteine karşı bebekli bir alerji oluşuyor ve bebek sindirim problemleri yaşıyor. Gaz, kusma, kanlı kaka, dışkıda sümüksü yapılar mukuslu yapılar bu bizim toplumda oldukça sık görülür. Bunun sebebi bebeğinizin sindirim sisteminin sindirmeye hazır olmadığını göstermektedir. Yine bebeklerin böbreklerinde yoruyor. Keçi sütünde de aynı ve anne sütünün vitamin mineral içeriği ile vitamin oldukça farklı inek sütünde oldukça yüksek sodyum var. İnek sütü alan bebekler eğer miktar olarak çok aldıkları zaman en önemlisi Türkiye’deki en sık gördüğümüz problem demir eksikliği anemisi görülebilmektedir. Bu yüzden doktorlar tarafından önerilmemektedir.

Çocuklarda mandıra sütümü (açık süt) UHT pastörize sütmü içirilmelidir?

Hazır alınan mamalarda koruyucu madde var mı?

Bebek mamalarının gıda güvenli uygun olarak çok ciddi kontrol aşamalarından geçmesi lazım. Nasıl hazırlandığını gelince; toz mamalar kurtulma yöntemi ile kurutma yöntemi ile sıvı uzaklaştırılıyor. Devam sütünün içine katkı maddeleri olmaz şimdi kutu okuduklarında konu üzerinde birçok yabancı kelimeler bulunmaktadır. Bunların anlamları şu şekildedir.

Elaskorbat vitamin C’yi ifade etmektedir. Siyanakobalamin vitamin B12, kolekalsiferol ergokalsiferol vitamin D nikotinik asit vitamin B3, bulunmaktadır

Devam sütleri nasıl muhafaza edilmelidir?

Devam sütleri toz sütleri bazı anneler buzdolabında muhafaza ediyorlar. Bunların buzdolabında değil kuru bir ortamda olması gerekiyor. Bu ürünleri aldıklarında mutlaka üstünde son kullanma tarihi Türkiye üretim ve tüketim tarihi de kontrol edilmesi gerekmektedir. Üzerinde serin ve kuru yerde saklayınız gibi yazılar den son derece önem verilmelidir. Bazı sıvı mamalar var bunlar buzdolabında saklamak lazım. Çünkü sıvı ihtiyacı ihtiva ettikleri için bunlar kolay bozulabiliyor bunlar da önemli unsurlardır.

Yukarıdaki yazı iki anne bir mutfak YouTube Kanalında aşağıdaki videodan özetlenmiştir. daha fazla video için kanala abone olabilirsiniz.

Annelik Blog

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google