4 yıl önce
4 yıl önce

Bebeklerde Bağırsak Düğümlenmesine Dikkat

Bebeklerde bağırsak düğümlenmesi, dikkat etmeniz gereken sağlık problemlerinin başında gelir. Böyle bir durumu seziyorsanız, acil bir şekilde doktora başvurarak tedavi edilmesini sağlayın. Tıp dilinde invajinasyon olarak bilinen bağırsak düğümlenmesi, sürekli hareketli olan bağırsağın bir kısmının hareketsiz kalarak iç kısma doğru hareketini sürdürmesi ve bu hareketin bağırsağın sıkışması ile son bulması ile açıklanır. Bahar aylarında sık rastlanan bu durumlarda aile bireylerin çok dikkat etmesi gerekir. Ülkemizde yeni doğan bebeklerde meydana gelmesi mümkün olan sorun, erken müdahale ile ortadan kaldırılabilir. Sorunun üzerinden birkaç gün geçmesi durumunda, bağırsakta aşırı dışkı birikimi meydana gelir. Bu durum karın ağrılarına ve şişmelere sebep olur. Daha sonra dayanamayan bağırsak patlar. Bu durum yüksek ihtimalle ölümle sonuçlanır. Bu aşamada erken müdahale edilmesi sorun oluşmadan çözümün ortaya çıkmasını sağlar.

Bağırsak Düğümlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak düğümlenmesi tedavi edilmediği takdirde çok ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olabilir. Aşağıdaki belirtilerle karşılaştığınız durumda bebeğinizi mutlaka doktora götürmeniz gerekmektedir. Belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bebeğinizde geçmeyen şiddetli karın ağrıları, konuşamayan bebeğiniz bunu size ağlayarak anlatmak isteyecektir, ağlamaları şiddetliyse bunun normal bir ağlama olduğunu düşünmemekte fayda vardır.
  • Özellikle ağlamakla birlikte bebeğiniz ayaklarını karnına çekip bırakıyorsa dikkatli olmanız gerekmektedir.
  • Ağrı ve ağlama bebeğinizde bulantı ve kusmalara sebebiyet verecektir.
  • Başka bir belirtisi ateş ve kanlı bir dışkı çıkarması en ciddi belirtisidir.
  • Karnın şişmesi ve belirli bir süre sonra geri inmesi.

Bağırsak Düğümlenmesi Tedavisi

Bağırsak düğümlenmesi, erken tanı ile kolaylıkla tedavi edilebilir. Ultrason eşliğinde rektal tıbbi materyal kullanılarak tedavi edilir. İlerlemiş durumlarda ise cerrahi müdahale gerekir. Hasta ameliyat edilerek iç içe geçmiş bağırsak ayrıştırılır ve tekrar eski haline getirilir. Geç tanı konulan hastalarda bağırsağın bir kısmı kangren olmuş olabilir. Böyle bir durumda bu kısım alınır. Bağırsak düğümlenmesi denilen sorun, ülkemizde yeni doğan her 50 bebekten birinde görülür. Erken müdahale durumunda birkaç işlem ile kolayca çözülebilecek olan sorun, daha sonraki safhada büyük sıkıntılar ortaya çıkarır. En son aşamaya ulaşmadan tedaviye başlanması için bu tür kontrollerin yapılması önemli olacaktır.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google