1 ay önce

Bebek Döküntü Türleri

Bebeğimin ilk kez bir kızarıklık geçirdiğini hatırlıyorum. Mükemmel porselen yanaklarında kızgın kırmızı lekeler belirdi ve çok korktum tabi… Çocuk doktoruna götürdüğümde, hemen “yeni doğan akne” teşhisi ile karşılandım ve güven verici “Her gün çok fazla kızarıklık sorgulaması alıyoruz.”

Şaşırmadım. Bir kızarıklık ortaya çıktığında ve bunun ne olduğunu, bulaşıcı olup olmadığını veya tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyup duymadığını bilmediğinizde gerçekten rahatsız edici olabilir. Bebeklerdeki döküntüler genellikle üç kategoriden birine girer bunlar:

 • Enfeksiyon: virüs, bakteri, mantardan kaynaklanır
 • Alerjik: temas alerjisi veya gıda / ilaç alerjisinden kaynaklanır
 • Bebek yaşamı: doğumdan sonra hormon değişimlerinden veya bebek yaşam tarzından kaynaklanır.

Çocuklarımdaki her kızarıklığın uzaylı ajan turuncusu veya hıyarcıklı veba olduğunu otomatik olarak varsaydığım için, 1 yaşından küçük bir bebekte görebileceğiniz en yaygın olanlara dair kullanışlı sizin için küçük bir rehber hazırlayamayı düşündüm.

Çocukluk dönemi boyunca üstesinden gelebileceği ve sizin için endişe verici görünen herhangi bir şeyin en kısa sürede çocuk doktorunuz tarafından kontrol edilmesi gereken bir tip kızarıklık var. Birlikte var olan diğer semptomları da rapor etmeye hazır olun, çünkü bunların hepsi kızarıklık teşhis bulmacasının bir parçasıdır.

Editörün notu: renkli insanlardan özür dileriz. Ya kızarıklık olmaz (olası değildir) ya da tıp uzmanları bunları yayınlamaz ( nedenini bilmiyorum) çünkü farklı cilt renklerinde tutarlı kızarıklık örnekleri bulamadık. Umarım , bu kılavuz size neyle uğraştığınız konusunda bir fikir verecektir.

Bebek döküntüleri türleri

Paylaşın
ÇOK OKUNANLAR
  4.180

  Hamilelikte Vücut Bakımı Nasıl Yapılır

  2.816

  Emzirme Sütyeni Alırken Kadınların Yaptığı En Büyük 5 Hata

  2.680

  DSİ Engelli Personel Alımı

  2.498

  Yenidoğan İçin Beslenme Programı

  2.225

  Suni Sancı ile Doğum Nedir? Riskleri Nelerdir?

  2.171

  Engelliler Konfederasyonu EKPSS Ataması Aralık Ayında Yapılacak!

  2.067

  Engelli ÖTV İndirimi

  2.036

  Mİlli Savunma Bakanlığı Engelli Alımı Yapacak

  2.001

  TKİ Çan Linyitleri Engelli İşçi Alacak

  1.948

  Bebek Döküntü Türleri

  1.811

  Bebeklerde Diş Fırçalama Ne Zaman Başlamalı?

  1.572

  Osmaniye Kadirli Belediyesi Engelli Alımı