3 yıl önce
3 yıl önce

2021 KYK Burs Yapılandırması, Burs Taksitleri Ödemesi!

2021 KYK Burs Yapılandırılması Hakkında Önemli Gelişmeler Oldu!

Üniversite öğrencileri tarafından kullanılan ve mezun olduktan 2 yıl sonra ödenmesi planlanan burstur. Kredi Yurtlar Kurumu olarak bilinen KYK bursu alan ve ödemesinin nasıl yapılacağını bilmeyen öğrenciler merakla meclisten gelen haberi bekliyor. Bugün KYK burs hakkında birkaç açıklama yapıldı. Özellikle günümüzde yaşanan salgın hastalık nedeni ile burs alan öğrenciler burs ücretinin silineceğini düşünüyordu. Ancak yapılan açıklamalara göre düşünülen olmadı.  Mersin milletvekili Olcay Kılavuz konu hakkında gerekli görüşmeleri mecliste yaptı. Burs kullanan öğrencilerin faiz ödememesi ve faizlerin silinmesi mecliste görüşüldü. Peki, KYK burcu haricinde başka hangi borçlar yapılandırılıyor?

Kurumlar vergisi, gelir vergisi, KDV, ÖTV, MTV, trafik, vergi cezaları, nüfus ve seçim cezaları, KYK burs, idari para cezaları, ecrimisil, emlak, çevre temizlik, primler, haksız alınan destek ödemeleri, ilan ve reklam vergi harcı, katı atık ücretleri, gümrük vergileri, kaynak kullanımı destek fonu, su, birlik aidat ödemeleri ve taşınmaz kültür alacakları için yapılandırılma bekleniyor.

KYK Bursu Taksitleri Ne Zaman Başlayacak?

Yapılan görüşmeler doğrultusunda KYK’ dan bursu alan kişiler 2021 Ocak ve Şubat ayı gibi 2 ayda bir ödeme yapacaktır. Toplamda 36 ayda KYK burs borcu kapatılacaktır. Ancak 2 ayda bir ödeme yapılacağı için 18 ay taksit imkanı oluyor. KYK burs alan kişiler için faizler silinecek. Ayrıca Yİ-ÜFE’ de çıkan gecikme zammı’nın (Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi) %90′ ı silinecektir. Yapılan son açıklamalara göre 2020 KYK burs hakkında görüşmeler bu doğrultudadır. Fakat istenilen sonuç KYK borçlarının silinmesi yönünde olduğu için konu meclise yeniden sunuldu. 2020 yılı’ nın sonuna kadar farklı karar alınır ise siz değerli okurlarımızı anında bilgilendireceğiz.

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google