65 Yaş Üstü, Kronik Rahatsızlığı Olanlar Ne Zaman Koronavirüs Aşısı Olacak!

Koronavirüs aşısında öncelik kimlerde?  65 yaş üstü koronavirüs aşısı ne zaman olacak? Aşağıda öncelikli gruplar hangileridir? Tüm Bu soruların cevaplarını annelik blog sayfası olarak okuyucularımızın bilgisine sunuyoruz.

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde covid-19 virüsünün ülke genelinde aşılama çalışmaları başlamıştır. Sağlık Bakanlığı tarafından aşı olacak meslek grupları ile ilgili yeni bir açıklama yapmıştır. Özellikle 65 yaş üstü vatandaşlar, kronik rahatsızlığı olanlar, toplu alanlarda çalışmak zorunluluğu bulunan vatandaşlar ne zaman aşı olacağım sorusunu sormaktalar.

Sağlık Bakanlığı’nın covid19saglik.gov.tr adresi üzerinden açıklanan listeye göre aşı 4 aşamada gerçekleştirilecek.

Birinci aşamada kimler aşı olacak? Sağlık kurumlarında çalışanlar, eczane çalışanları eczane kalfaları kamu özel üniversite gibi Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi çalışanları stajyerler, yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalanlar ve çalışanlar a ve b sırasında aşı olacaklar.

65 yaş üstü vatandaşlar ne zaman aşı olacaklar?

Birinci aşamada c1’de 85 yaş üstü vatandaşlar, C2 de 80 ve 84 yaş aralığında c3’te; 75 ve 79 yaş aralığı c4 te 70 ve 74 yaş aralığı aşı olacak. c5 te 65 69 yaş aralığı C5 de 65 ile 69 yaş ağırlığında ki vatandaşlar birinci aşamada aşılarını yaptırabilecekler.

İkinci aşamada ise; Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kırıkkale’deki kişiler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, öğretmenler aşı olacaklar. öğretim görevlileri gıda sektöründe çalışanlar taşımacılık sektöründe çalışanlar 60 ile 64 yaş arasındaki, 55-59 yaş arasındaki bireyler 50 54 yaş arası bireyler başvuracak.

Kronik rahatsızlığı olanlar ne zaman aşı olacak?

Sağlık Bakanlığının açıkladığı tabloya göre 3 aşamada kronik rahatsızlığı olan kişiler aşı olabilecektir. Bu listeye göre göre 40 ile 49 yaş arası 30 ile 39 yaş arası 18 ile 29 yaş arasında olan ve kronik rahatsız olan kişiler ilk olacaktır. üçüncü aşamada ki diğer listede kişiler B1 B2 B3 sıralamasından açıklanlar yaptırabilirler. Son olarak 4 aşamada aşılanması bildiği halde sırası geldiği halde aşısını yaptırmayanlar aşı olacaktır.  Başvurularını yaparak aşılarını gerçekleştirebilmeleri gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın aşı başvurularını nasıl yapacaklarına dair gelişmeleri diğer haberlerimiz de aktarmaya devam edeceğiz.

Sağlık Bakanlığı aşı uygulanacak grup sıralaması;

koronavirüs aşısı

Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google