1. Aydan İtibaren Ay Ay Bebek Gelişimi!

Yeni doğan bebeklerin her ay gelişimlerinde yaşananlar anneler tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Bizde Annelik Blog sayfası olarak 1. aydan başlayarak, 12 ay boyunca devam eden gelişmelerin tamamını okuyucularımıza aktarmak istiyoruz.

Ay ay bebek gelişiminde yeni doğanların 3 ayına kadar bebek kilo ve gelişimi oldukça önemlidir. İlk 1 ila 4 ayına kadar sürekli uyuyan bebeğiniz 5. Ayına girdiğinde biraz hareketlenmeye başlar. Daha çok etrafındaki nesneler dikkatini çeker. Şimdi ay ay bebek gelişimini inceleyelim

1 Aylık Bebek Gelişimi: Bebek emme refleksine anne karnında kazandığı bir alışkanlıktır. Sürekli uyuyan bebeğiniz için yatırma pozisyonuna özen gösterin.

2 Aylık Bebek Gelişimi: Bebeğiniz 45 derece yukarıya gövdesini kaldırabilir. Ellerini ve ayaklarını sürekli oynatır ve keşfeder. Ayrıca anne sesini bu ayda tanır.

3 Aylık Bebek Gelişimi: Bu ay da bebeğiniz yabancı nesnelere karşı ilgi duymaya başlar. Özellikle sesinizi duyduğunda size doğru bakar. Ellerini yumruk haline getirmeyi öğrenir ve ellerini vurarak alkış sesi çıkartmaya başlar.

4 Aylık Bebek Gelişimi: Bebeğiniz karnının üstüne yatarken elleri ve dirseğinden destek alarak göğsünden kalkmaya çalışır. Sık sık ayaklarını oynatır ve ellerini ağzına sokar.

5 Aylık Bebek Gelişimi: Bebeğiniz yuvarlanmayı öğrenir. Sürekli olarak kahkahalarına şahit olabilirsiniz. Ayrıca adını söylediğinizde anlayabilir.

6 Aylık Bebek Gelişimi: Bebeğiniz dede, mama, baba gibi tekrar eden heceleri söyler. Yüz üstü yatarken elleri ile destek alıp oturabilir. Ayrıca ayak parmaklarını ısırmaya çalışabilir.

7 Aylık Bebek Gelişimi: Bu ay bebeğiniz alkışlar, kaşık tutar, cisimleri birbirine vurur, yabancı sesleri dinler ve dik tutulduğu zaman bacaklarına ağırlık verip kalkmaya çalışır.

8 Aylık Bebek Gelişimi: Duyduğu seslere yönelmeye başlar. Gitmek istediği yöne emekler ve otururken ayağa kalkar.

9 Aylık Bebek Gelişimi: Kendi kendine emeklemeye başlar. Oyuncaklara karşı ilgi duymaya başlar ve duyduğu sesleri taklit eder.

10 Aylık Bebek Gelişimi: Bebeğiniz Cee-eee oyununu sizlere yapmaya başlar. İstediği cismi alır ve bırakır. Aynı zamanda oyuncağını aldığınızda size tepki gösterir.

11 Aylık Bebek Gelişimi: Bebeğiniz eşyalara tutunarak yürümeye başlar. El ve kol hareketleri ile sizinle iletişim kurmaya çalışır. Sürekli sizi taklit eder. Düşmeden ayakta durur ve kaşığı ağzına götürebilir.

12 Aylık Bebek Gelişimi: Koltuk veya yatağa tırmanarak inip çıkabilir. Örtüleri çeker ve sizin sınırlarınızı zorlayabilir. Bardaktan kendi başına içeceğini içebilir. Ayrıca top oynamayı bu ay çok sevebilir.

Etiketler :
Paylaşın
Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google