3 sene önce
3 sene önce

Bebeğinizi Büyütürken Bu Hatalardan Kaçının!

Hiç kimse kusursuz değil – buna bebek büyüten anne babalar da dahil! Dünyaya ayak uydurmaya çalışan, her geçen gün değişen ve gelişen bebeğiniz, ilk zamanlarında size muhtaç olacak. Bu süreçte iç güdüsel olarak ya da annelik refleksiyle yapabileceğiniz ancak esasında yanlış olan bazı davranışlar var. Dedik ya, kusursuz insan yoktur, yine de kusurlarımızı azaltmak adına sizinle bu yazıyı paylaşmak istiyoruz 🙂

Bebek Büyütürken Yapılabilecek Hatalar

Bebeğiniz, artık sizin en değerli varlığınız! Onu en iyi şekilde büyütmek ve hayata hazırlamak, artık sizin hayatınızdaki birincil öncelik olacak. Bu süreçte bazı kulaktan dolma bilgiler ya da bazı gelenekler, bebeğinizi yetiştirirken hata yapmanıza sebep olabilir. Gelin bu ihtimallere birlikte bakalım.

Bebek Ağlayınca Kucağa Almak

Anne kucağı bebekler için sakinleştiricidir, bu bir gerçek. Peki, bebeğiniz her ağladığında onu kucağınıza almalı mısınız? Eğer böyle yaparsanız, bebek kucağınızda olmaya alışacak ve kucağınızda olmadığı zaman huzursuzlanacaktır. Uzmanlar, bebeği sakinleştirmenin tek yolunun onu kucağa almak olmadığı konusunda hem fikirler! Bebeğiniz ağladığında onun yanına yaklaşabilir, onu severek ve onunla sakin bir şekilde konuşarak ten teması kurabilir, ona ninni söyleyebilir ya da karnını okşayabilirsiniz.

Bazı anneler ise sırf bebek alışmasın diye bebeği hiç kucağa almayabilirler. Bu da yanlıştır! Bebeğinizin sizin kucağınızda olmaya da ihtiyacı vardır. Ancak bunu dengeli bir biçimde yapmalısınız.

Sütün Yetmediğini Düşünüp Mama Vermek

Bebeğinizin ilk 6 aydaki tek besin kaynağı, anne sütüdür. Bu, bebeğin gelişimi için çok önemli bir gerekliliktir. Bu dönemde sütünüzde eksilmeler yaşayabilir, sütünüzün bebeğe yetmediğini düşünebilirsiniz. Bu düşünce sizi, bebeğin beslenmesini mamalarla tamamlamaya yöneltebilir. Ancak bunu yapmamalısınız. Doktor yönlendirmesi olmaksızın böyle bir besin değişikliği yapmanız, bebeğinizin gelişimini olumsuz etkileyecektir.

Anne sütüyle beslenen bebeğiniz, 24 saatlik bir gün içerisinde altını 5-6 defa ıslatıyorsa, yeterli besleniyor demektir.

Bebeğe Şekerli Su Vermek

Özellikle doğumdan sonraki birkaç gün, annenin bebeği emzirmesinde acemilik dönemidir. Bu dönemde bebek yetersiz beslenebilir ya da yeni doğan sarılığı (Yeni Doğan Sarılığı Nedir?) geçirebilir. Halk arasında bu gibi durumlarda bebeğe sekerli su verilmesi öğütlenir, ancak bu yanlış bir davranıştır. Şekerli su bebek için besleyici değildir ve sarılığa da herhangi bir etkisi yoktur.

Gürleşsin Diye Bebeğin Saçını Sıfıra Vurmak

Halk arasındaki yaygın ve yanlış bilgilerden biri de, bebeğin saçının gürleşmesi için, sıfıra vurulması gerektiğidir. Bu yanlıştır, çünkü bu durum bebeğin saçını gürleştirmediği gibi, vücudun en çok ısı kaybeden yerlerinden biri olan baş bölgesinin de yalıtımsız kalmasına sebep olur. Bebeğin başındaki saç, ısı yalıtım görevi de görmektedir.

Kemikleri Güçlensin Diye Uzun Süre Güneşe Çıkarmak

Güneş ışığının deri altında D vitamini sentezini tetiklediği, bilinen bir gerçek. Ancak güneş ışığında bulunan, deri için zararlı UV ışınlarını da gözardı etmemek gerekiyor. Bebeğinizi güneşe çıkaracaksanız, mutlaka bebeğinizin cildine uygun bir güneş kremi kullanın ve güneşin dik açıyla yer yüzüne geldiği öğle saatlerinde bebeğinizi güneşe çıkarmamaya özen gösterin.

Gaz Sorunu Olan Bebeğe Süt Vermemek

Bebeğinizin ilk 6 ayındaki tek besn kaynağının anne sütü olduğunu söylemiştik. 6. aydan sonra da 2 yaşına kadar yine anne sütü ve yanında mama ile beslenmesi gereken bebeğiniz, 1 yaşından sonra doktorunuzun da önerisiyle inek sütü içmeye başlayabilir. Ancak inek sütünde bulunan laktoz, sindirim sisteminde gaz problemlerine sebep olabilir. Böyle bir durumda bebeğinize süt vermeyi bırakmak yerine, laktozsuz sütleri tercih edebilirsiniz.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google