3 yıl önce
3 yıl önce

Annelik Hormonu Nedir Görevleri Neler ve Ne Zaman Salınır ve Oksitosin!

Oksitosin annelik hormonu olarak bilinmektedir. Bebeğin anne karnında gelişimini sürdürmesi süresince annelik hormonu devreye girer ve hem mutluluk hem de sevgi duygusunu oluşturur. Aynı zamanda oksitosin hormonu anne adayını doğuma hazırlamaktadır. Süt kanallarını uyararak anne için emzirme süreci artık başlar.

Annelik Hormunu Nedir?

Oksitosin hormonu genelde aşk hormonu olarak bilinmekte ve annelerin sosyal davranışını etkilemektedir. Annelerin davranışını düzenlemede en etkili hormon oksitosin’dir. Yapılan deneylere ve araştırmalara göre oksitosin hormonu annelik duygusunu geliştiren en önemli hormondur. Anneler de göründüğü gibi babalar’da da görünebiliyor. Annelik sevgisini benzersiz kılan bir duygudur. Dolayısı ile anne sevgisi hamilelik sürecinde başlar. Sevgi ve bağlanma hormonu olan oksitosin, hamilelik sürecinde oldukça yüksektir.

Annelik Hormonu Görevleri Nelerdir?

Oksitosin hormonu, hamilelik sürecinde ortaya çıkar. Annelik hormonu olarak bilinen oksitosin, sevgi ve mutluluk salgılar. Aynı zamanda bu hormon rahmi kasarak anne adayını doğuma hazırlar. Bunun yanı sıra anne adayının emzirme süreci de başlar. Oksitosin, anneler de kan basıncını düşürerek rahatlamalarını sağlar. Annelik hormonu’nun en önemli etkeni ise unutmaya yardımcı olmasıdır. Doğum sonrasında oksitosin hormonu yavaş yavaş azalmaya başlar. Bu düşüş unutkanlığa neden olabilir.

Annelik Hormonu Ne Zaman Salınır?

Annelik hormonu olarak bilinen oksitosin, hamilelik dönemi’nde başlar ve doğumdan sonra azalmaya başlar. Bu hormonu her anne adayı tadar. Sevgi, mutluluk ve bağlanma hormonu olarak bilinen annelik hormonu, annelerin bebeklerine bağlanmasında en önemli hormondur.

Annelik içgüdüsü hangi hormon, bu hormonun adı nedir? ne zaman başlar, kadınlarda erkeklik hormonu nedir? testosteron hormonu fazlalığı, annelik hormonu lth nedir soruların cevaplarını da daha fazla aktarmaya devam edeceğiz. Bu konulardaki merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Paylaşın

Gizlilik PolitikasıİletişimKullanım Şartları

We Google