3 ay önce
3 ay önce

Grip Olan Anne Bebeğini Emzirebilir mi?

Grip, her sene birçoğumuzu etkileyen, virütik ve bulaşıcı bir hastalık. Ağır grip geçirilmediği sürece hayatı tehdit etmese de, günlük hayatı çekilmez bir hale getirebiliyor.

Bebeğini emziren bir anne, grip olması durumunda bebeğini emzirmeye devam etmeli mi, etmemeli mi, karar veremeyebilir. Birçok emziren anne, grip olması durumunda, bebeğine grip bulaştırmayı engellemek için, emzirmeye ara vermeyi düşünür.

Grip Olan Anne Bebeğini Emzirebilir mi?

Kısa cevap: evet.

Her ne kadar bebeğini emziren anneler grip olduklarında emzirmeyi bırakmayı düşünseler de, bebeğin ilk 6 aydaki tek, sonraki süreçte de ana besin kaynağının anne sütü olduğunu unutmamalılar. Üstelik anne sütü, bebeğin bağışıklık sisteminin gelişimi için de olmazsa olmaz.

Grip olan anne emzirmeyi bırakmak yerine maske takabilir. Ya da, her ne kadar taze anne sütü kadar besleyici ve taze olmasa da, evde süt sağma makinesi varsa, anne sütünü sağıp, bebeğin sonraki öğünleri için uygun şartlarda depolayabilir ve ihtiyaç halinde gereken miktarda sütü ısıtıp, bebeğine biberonla verebilir. Grip olan annenin sütü, bebeğe grip bulaştırmaz – emzirme esnasında grip virüsü, ancak ve ancak solunum yoluyla bulaşabilir. Bunun önlemek için de maske kullanabilir, bebeğinizi emzirdiğiniz süre boyunca el ve meme hijyeninize dikkat edebilir, öksürmemeye ve hapşurmamaya gayret gösterebilirsiniz.

Paylaşın
ÇOK OKUNANLAR
  4.152

  Hamilelikte Vücut Bakımı Nasıl Yapılır

  2.786

  Emzirme Sütyeni Alırken Kadınların Yaptığı En Büyük 5 Hata

  2.663

  DSİ Engelli Personel Alımı

  2.481

  Yenidoğan İçin Beslenme Programı

  2.215

  Suni Sancı ile Doğum Nedir? Riskleri Nelerdir?

  2.162

  Engelliler Konfederasyonu EKPSS Ataması Aralık Ayında Yapılacak!

  2.059

  Engelli ÖTV İndirimi

  2.019

  Mİlli Savunma Bakanlığı Engelli Alımı Yapacak

  1.995

  TKİ Çan Linyitleri Engelli İşçi Alacak

  1.935

  Bebek Döküntü Türleri

  1.803

  Bebeklerde Diş Fırçalama Ne Zaman Başlamalı?

  1.564

  Osmaniye Kadirli Belediyesi Engelli Alımı